Jak przycinać pomidory, by nie zrujnować zbiorów? Zwróć uwagę na ważny szczegół

Uprawa pomidorów w ogrodzie czy nawet na balkonie staje się coraz popularniejsza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kluczem do obfitych zbiorów jest właściwa pielęgnacja, w tym prawidłowe przycinanie. Zanim jednak chwycisz na nożyce, sprawdź, jak przycinać pomidory, by nie narobić szkód.

Uprawa pomidorów cieszy się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom nie jest też wcale skomplikowana. Coraz częściej krzewy pojawiają się w ogrodach, tunelach czy nawet na balkonach. Pojawienie się pierwszych dojrzałych owoców to wielka radość. Co robić, by cieszyć się obfitymi zbiorami? Nie warto zapominać o właściwym przycinaniu. Dzięki temu zabiegowi sąsiedzi zzielenieją z zazdrości na widok koszy pełnych owoców.

Więcej ogrodowych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Po co przycinać pomidory? To klucz do obfitych zbiorów

W ogródkach czy na balkonach i tarasach zwykle uprawiane są pomidory koktajlowe oraz malinowe. Popularnością w ogrodach cieszą się też odmiany bawole serce. Ich cechą charakterystyczną jest wysoki wzrost i gęste rozkrzewianie. Pędy boczne wbrew pozorom wcale jednak nie oznaczają większej liczby owoców na krzakach. Im więcej pędów bocznych, tym więcej liści, ale mniej pomidorów. Do tego zbyt gęsty krzew łatwiej się wyłamuje. Na prostym krzaku z jednym pędem rośnie znacznie więcej owoców. Taka roślina rzadziej jest też atakowana przez szkodniki czy choroby rujnujące zbiory.

Jak przycinać pomidory? Nie potrzebujesz żadnych narzędzi

Nie wiesz, jak przycinać pomidory? Zabieg warto przeprowadzać regularnie. Usunięcie zbyt dużej lub zbyt małej ilości pędów może sprawić, że owoców będzie niewiele. Podczas obrywania bocznych odrostów warto stosować się zasad, których od dawna trzymają się ogrodnicy. Pozbywaj się przede wszystkim małych pędów, nazywanych wilkami, pojawiających się w bocznych rozgałęzieniach liści. Zostaw jeden lub dwa główne pędy. Raz w tygodniu dokładnie sprawdzaj, czy nie pojawiają się nowe wilki. Do ich usunięcia nie będziesz potrzebować żadnych narzędzi. Uważaj jednak, by podczas uszczykiwania pomidorów nie uszkodzić głównego pędu. O tym, jak usuwać "wilki", pokazał na TikToku użytkownik o nicku stalewiak.

Jeśli prowadzisz roślinę na jednym pędzie, na krzaku pozostaw od czterech do pięciu gron owoców i usuń wierzchołek wzrostu. Dzięki temu upewnisz się, że pomidory dojrzeją. Jeśli decydujesz się na dwa pędy, na każdym z nich pozostaw do trzech gron. Gdy owoce zaczną zawiązywać się na najniższym gronie, usuń dolne liście. Dzięki temu unikniesz zarażenia przez choroby grzybowe.

Więcej o: