Posadź w ogrodzie. Będzie zachwycał orientalną urodą. Przy okazji odstraszy krety i nornice

Rącznik pospolity to urodziwa roślina, która swoje zastosowanie znalazła m.in. w kosmetyce. Jej nasiona zawierają dużo oleju rycynowego, ale przy tym są niezwykle trujące. Oprócz tego skutecznie odstrasza krety i nornice. Jak o niego dbać by zachwycał w ogrodzie?

Rącznik pospolity to roślina o ciekawym wyglądzie oraz nieskomplikowanej uprawie. Trzeba jednak uważać, gdyż jest silnie trujący. Mimo to stanowi nie tylko piękną ozdobę ogrodu, ale również skutecznie odstrasza krety i nornice. Jak o niego dbać i o czym warto wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Piękna roślina o oryginalnej urodzie. Jej kwiaty zachwycają także jesienią

Rącznik pospolity to niezwykle oryginalna roślina, która może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Jego liście przypominają kształtem liście kasztanowca, a sama roślina kwitnie w wyjątkowo nietypowy sposób. Kwiaty, niekiedy soczyście czerwone, są zebrane w grono i osadzone razem, a zachwycają nawet od lipca aż do końca października. Oprócz tego rącznik wytwarza także owoce w postaci kolczastych torebek z błyszczącymi nasionami w środku. Jeśli więc zależy ci na pięknym i kolorowym ogrodzie również jesienią, warto go zasadzić.

Jak pielęgnować rącznik pospolity? O tym pamiętaj

Rącznik pospolity to roślina idealna nawet dla początkujących ogrodników, gdyż jest niebywale prosty w uprawie. Ponieważ źle znosi przymrozki, najlepiej wysiać go pod osłoną, a do ogrodu przenieść dopiero gdy temperatura będzie już znośna, czyli w maju. Szukając dla niego miejsca zadbaj o to, by nie brakowało w nim słońca, w przeciwnym wypadku może nie zakwitnąć. Najlepiej rośnie w podłożu żyznym i przepuszczalnym. 

Skuteczny sposób na krety i nornice. Jednak uważaj, gdyż rącznik jest trujący

Rącznik pospolity, choć piękny i prosty w uprawie, jest równocześnie jedną z najbardziej trujących roślin na świecie. Z tego powodu sadź go jedynie w miejscach niedostępnych dla dzieci, oraz zwierząt domowych. Ogrodnicy chętnie po niego sięgają, ponieważ ze względu na swoje trujące właściwości skutecznie odstrasza uciążliwe gryzonie, takie jak krety czy nornice. Decydując się na niego, zyskasz nie tylko urodziwą ozdobę do ogrodu, ale również niezawodny środek chroniący przed szkodnikami.

Więcej o: