Do wody wlej wodę utlenioną i biegnij podlać sadzonki. Efektu pozazdrości nawet teściowa

Choć woda utleniona służy nam przede wszystkim do oczyszczania ran, możesz wykorzystać ją też w inny sposób. Okazuje się, że zabranie jej do ogrodu, zmieszanie z wodą i podlanie roślin przyniesie wiele korzyści. Jakich? Spróbuj, a szybko się przekonasz.

Wiele osób kupuje odżywcze preparaty w sklepach, które mają na celu wzmocnienie roślin i uchronienie ich przed ich chorobami. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że większość z nas ma już taki produkt w domu. Wystarczy, że sięgniesz do apteczki po wodę utlenioną. Choć zazwyczaj służy nam do przemywania ran, sprawdzi się też w ogrodzie. Jak to działa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Weź wodę utlenioną do ogrodu. Rośliny szybko ci podziękują

Okazuje się, że woda utleniona może być świetnym środkiem grzybobójczym. Odpowiednio rozrobiony preparat zwalczy choroby i insekty atakujące rośliny. Jak przygotować roztwór?

  1. Zmieszaj wodę i wodę utlenioną (w stężeniu 3%) w proporcji 4:1.
  2. Podlewaj rośliny raz na 2 tygodnie.

Stan korzeni roślin dzięki dostarczeniu dodatkowego tlenu, szybko się poprawi. Zostaną też zabezpieczone przed gniciem, a rozwój szkodników zostanie ograniczony. Poza tym pryskaj rośliny, które zostały porażone grzybami. Środek pomoże również w ukorzenieniu się rośliny. Wystarczy zaaplikować niewielką ilość do wody i ziemi, w której ma rozwijać się roślina.

Oprócz tego dzięki prostemu roztworowi możesz też w prosty sposób zdezynfekować narzędzia ogrodnicze. Wystarczy, że umyjesz je wodzie utlenionej (około 20 g) w stężeniu 5% zmieszanej w 1 l wody.

Uważaj na wodę utlenioną. Stosuj ją rozważnie, by nie zniszczyć roślin

Chcąc zastosować wodę utlenioną na rośliny, należy zachować ostrożność. Wszystko ze względu na to, że w nieodpowiednim stężeniu i rozcieńczeniu uszkodzi korzenie i spali liście, przez co przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Przykładowo, woda utleniona w stężeniu 35% jest niebezpiecznym środkiem żrącym, niedostępnym dla każdego konsumenta, a w stężeniu 12% działa jak profesjonalny wybielacz. Nic więc dziwnego, że dobranie nieodpowiedniego środka będzie skutkowało zniszczeniami w ogrodzie.

Więcej o: