Miała L4, ale pojechała na wakacje. Pracodawca zobaczył zdjęcia w mediach społecznościowych i doniósł do ZUS

Fryzjerka z województwa podkarpackiego w czasie przebywania na L4 udała się na zagraniczny urlop. Co więcej, zdjęciami z podróży pochwaliła się w mediach społecznościowych. Nie skończyło się to dla niej dobrze. Nie jest jedyną osobą w województwie, która skorzystała w ten sposób ze zwolnienia.

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Jak donosi portal nowiny24.pl, aż 715 osób w województwie podkarpackim w pierwszej połowie 2023 roku miało wstrzymane zwolnienia lekarskie i utraciło prawo do zasiłku chorobowego z powodu wykorzystywania L4 niezgodnie z celem. Wstrzymane wypłaty wyniosły ok. 800 tys. zł. Jak donosi portal, chorzy w czasie L4 pomagają przy budowie, sadzą ziemniaki, wykonują prace domowe. 

Zobacz wideo Jak Ania Świątczak radziła sobie z popularnością jako mama?

Pracodawca zobaczył zdjęcia w mediach społecznościowych i doniósł do ZUS

Fryzjerka z województwa podkarpackiego w czasie przebywania na L4 udała się na zagraniczny urlop poza Europą. Jak donosi portal przemysl.naszemiasto.pl, kobieta opublikowała później zdjęcia z wyjazdu w mediach społecznościowych. Nie przemyślała swojego działania. Kiedy zauważył to pracodawca, natychmiast powiadomił ZUS, dostarczył nawet zrzuty ekranu. "Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę" - mówił w rozmowie z lokalnym portalem Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Konsekwencje wakacji podczas L4

ZUS i pracodawca mają możliwość skontrolowania, czy chory podczas L4 przebywa pod wskazanym na zwolnieniu adresem i nie dopuszcza się działań, które mogą pogorszyć jej stan zdrowia, a w konsekwencji opóźniają powrót do pracy. "Jeśli np. pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego zatrudnił się na umowę zlecenie i ją wykonywał, albo w czasie zasiłku chorobowego wyjechał na wczasy czy budował dom, traci prawo do zasiłku za cały blankiet zwolnienia tj. za cały okres, na który zwolnienie było wystawione" - tłumaczył rzecznik prasowy ZUS. Ponadto może to skutkować również utratą pracy.

Więcej o: