Rozpuść łyżkę w wodzie i podlej syngonium. Urośnie jak na drożdżach. Liście będą pięknie wybarwione

Charakterystyczne i przyciągające wzrok liście, często występujące w różnych kolorach, są tym, co wyróżnia syngonium. To roślina łatwa w uprawie i często spotykana w wielu domach. Jak dbać o zroślichę? Domowa mikstura sprawi, że liście będą soczyście zielone i mocne.

Zroślicha pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie występuje jako roślina pnąca. Jest także uprawiana jako roślina ozdobna. Wśród syngonium dostępnych w sklepach pojawiają się odmiany idealne dla początkujących, jak i zaawansowanych ogrodników szukających ciekawych okazów kolekcjonerskich. Ceny także zależą od odmiany. Poza zielonymi liśćmi popularne są również takie z wariegacją w odcieniach bladego różu, złota czy bieli. Co ważne, zroślicha jest niebezpieczna dla zwierząt domowych. Jest jednak łatwa w uprawie, z tego względu cieszy się sporą popularnością.

Więcej podobnych porad dotyczących roślin przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Syngonium, czyli zroślicha. Roślina idealna dla początkujących

Cechą charakterystyczną syngonium są spore zielone liście. Choć nie jest trudna w uprawie, ma jednak określone wymagania. Przede wszystkim, jako roślina tropikalna, potrzebuje sporej wilgotności powietrza, co jest szczególnie ważne zimą. Liście możesz zraszać, choć bezpieczniej jest postawić doniczkę na podstawce z keramzytem i wodą lub postawić w pobliżu roślin nawilżacz powietrza. Zroślicha potrzebuje też ciepła. Najlepiej rozwija się w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Potrzebuje też sporej dawki promieni słonecznych, choć doniczki nie powinny stać w pełnym słońcu. Syngonium jest pnączem, warto więc pędy podeprzeć palikiem lub drabinką.

Zroślicha. Rozmnażanie w dwóch krokach

Jak rozmnażać syngonium? Najprostszą metodą jest cięcie i ukorzenienie nowych pędów w wodzie lub bezpośrednio w doniczce. Pamiętaj jednak, by przycinać w odpowiednim miejscu, a więc pomiędzy węzłami. Każdy pęd powinien mieć charakterystyczny korzeń powietrzny. Widać to najlepiej na filmiku, który opublikowała na TikToku użytkowniczka o nicku @roslinna_aleja. 

Jak dbać o syngonium? Wypróbuj te domowe nawozy do roślin

Syngonium warto nawozić domowymi miksturami, najlepiej bogatymi w potas i azot. Jakie mieszanki sprawdzą się w uprawie zroślichy?

  • Żelatyna - łyżkę żelatyny rozpuść w szklance ciepłej wody. Dobrze wymieszaj i dodaj do 750 ml zimnej wody. Podlej syngonium.
  • Fusy z kawy i herbaty - pozostałe po zaparzeniu fusy zalej wodą i odstaw. Po ok. godzinie podlej syngonium. Poza kawą, sprawdzi się także czarna herbata czy napary ziołowe. Torebki po herbacie czy ziołach możesz umieścić na dnie doniczki. Fusy możesz też wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża, uważaj jednak, by nie zaczęła tworzyć się pleśń.
  • Nawóz z banana - to najpopularniejszy domowy nawóz do kwiatów. Skórkę z jednego banana podziel na mniejsze kawałki, wrzuć do słoika i zalej wodą. Odstaw na 1-2 dni w ciemne miejsce, a następnie podlej nawozem.

Do podlewania możesz także wykorzystywać wodę pozostałą po gotowaniu warzyw, pod warunkiem że nie dodałaś do niej soli ani innych przypraw.

Więcej o: