Ile można dorobić na emeryturze? Od 1 września nowe limity. Ci seniorzy mogą stracić świadczenie

Inflacja oraz rosnące koszty życia sprawiają, że wielu seniorów szuka dodatkowych źródeł dochodu. Od 1 września zmienią się limity kwot, jakie mogą dorabiać osoby na wcześniejszej emeryturze. Co istotne, nie wzrosną, a zmaleją. Kto powinien uważać i ile wyniosą?

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, ale pobierają świadczenie i dodatkowo dorabiają sobie do niego muszą uważać na limity przychodu. Ich przekroczenie może skutkować zmniejszeniem bądź nawet zawieszeniem wypłaty świadczenia. Tym bardziej że już niebawem ich kwoty się zmienią i będą niższe niż obecnie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy należy podwyższyć wiek emerytalny czy może utrzymać obecny stan rzeczy? [SONDA]

Kto powinien uważać na limity? Ich przekroczenie może spowodować zawieszenie wypłaty świadczenia

Na emeryturze bez ograniczeń mogą dorabiać seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn), oraz ci, którzy pobierają rentę dla inwalidów wojennych, wojskowych bądź renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Kto więc musi uważać na limity? Przede wszystkim osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, ale otrzymują pieniądze z ZUS, np. w formie emerytury pomostowej czy renty (poza wymienionymi powyżej). Ich przekroczenie może skutkować nie tylko pomniejszeniem kwoty wypłacanego świadczenia, ale nawet jego zawieszeniem. Obecne limity obowiązują od 1 czerwca, jednak niebawem ulegną zmianie. Ile będą wynosić?

Nowe limity dla seniorów, którzy dorabiają do emerytury. Ile wyniosą od 1 września?

Od 1 września 2023 roku limity kwot, które mogą zarobić seniorzy dorabiający na wcześniejszej emeryturze ulegną zmianie. Co istotne, nie wzrosną, ale zmaleją. Jak poinformował GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał 2023 roku spadło z 7124,26 zł do 7005,76 zł, czyli wynosi o 120 zł mniej niż w poprzednim kwartale. W związku z tym we wrześniu, październiku i listopadzie limity dla dorabiających seniorów również będą mniejsze. Ile wyniosą i jakie są konsekwencje ich przekroczenia?

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 4904,10 zł — po przekroczeniu tej kwoty świadczenie zostanie pomniejszone,
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 9107,50 zł — po przekroczeniu tej kwoty wypłata świadczenia zostanie zawieszona.

Obecnie limity wynoszą kolejno 4987 zł i 9261,60 zł. Należy także pamiętać, że w przypadku renty socjalnej od stycznia 2023 stosuje się te same zasady, czyli zostaje zawieszona dopiero po przekroczeniu 130 proc., gdzie wcześniej miało to miejsce już przy 70. proc.

Więcej o: