Zakład Ubezpieczeń Społecznych cię o tym nie powiadomi, lecz w niektórych przypadkach można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty. Dzięki temu są osoby, które zyskają w ten sposób bonusową gotówkę. Nie ma też obaw, że nagle zaczniemy otrzymywać niższe świadczenie, gdy po ponownym przeliczeniu zostanie oszacowana mniejsza kwota. Wysokość emerytury lub renty nadal będzie jak przed przeliczeniem, więc na złożeniu wniosku można jedynie zyskać. Kto może to zrobić?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przeliczenie emerytury ma sens szczególnie dla osób, które prawo do jej otrzymywania nabyły w terminie od kwietnia 2022 roku do marca 2023 roku. Właśnie wtedy znacznie spadła średnia długość życia, co korzystnie wpłynie na kwotę, jaką co miesiąc może otrzymywać emeryt lub emerytka. Ponowne przeliczenie świadczenia powinny wziąć także pod uwagę kobiety, które wychowywały dzieci przed rokiem 1999. Wtedy inaczej był obwarowany kapitał początkowy urlopu wychowawczego, do którego obecnie można zaliczyć maksymalnie 6 lat opieki, co także wpłynie pozytywnie na wysokość przyznawanego świadczenia.
Emeryturę lub rentę możemy przeliczyć w kilku przypadkach. Jeśli jesteśmy w stanie udowodnić, że po przyznaniu świadczenia pracowaliśmy lub opłacaliśmy składki na ubezpieczenie społeczne, warto złożyć wniosek do ZUS-u. Mogą zrobić to również osoby, które przy składaniu dokumentów o przyznanie emerytury lub renty nie dysponowały wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia. Przeliczenie emerytury jest też możliwe, gdy uda się udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na świadczenie. Ewentualnie można wykazać, jakie zarobki uzyskiwano po przyznaniu emerytury lub renty, by otrzymywać co miesiąc więcej pieniędzy.