Dlaczego palma areka żółknie? Uratujesz roślinę jednym zabiegiem. Szybko wypuści nowe liście

Palma areka to niezwykle okazała roślina. Nie jest trudna w pielęgnacji, choć zdarza się, że jej liście zaczynają żółknąć lub więdnąć. Dlaczego tak się dzieje? Otóż okazuje się, że powodów może być kilka.

Palma areka to egzotyczna, dekoracyjna roślina, która charakteryzuje się rozłożystymi liśćmi. Zazwyczaj nie sprawia większych problemów w uprawie, ale czasem jej liście mogą zacząć żółknąć i podsychać. Sprawdź, jak uratować roślinę i jak o nią dbać.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak wygląda palma areka? Charakteryzuje się pięknymi i rozłożystymi liśćmi

Inaczej nazywana jest złotowcem lub areką złocistą. Naturalnie występuje na terenie Madagaskaru, ale dobrze radzi sobie w polskich warunkach jako roślina doniczkowa. Bujne liście tworzące wachlarze wyrastają z prostych łodyg. Roślina dorasta do 150 cm wysokości i jest niezwykle wytrzymała, dzięki czemu przez wiele długich lat może stanowić ozdobę domu. Jej ogromną zaletą jest umiejętność usuwania toksyn, jak tlenek węgla, czy formaldehyd, z powietrza. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego palma areka żółknie? Powodów jest kilka

Przyczyn żółknięcia liści palmy areki może być kilka. Jedną z najczęstszych jest niewłaściwe stanowisko. Powinna stać w półcieniu, gdyż ostre słońce spala jej liście, które w konsekwencji żółkną i usychają. Powodem może być również niewłaściwe podlewanie. Palma lubi wilgotną ziemię, dlatego nie powinnyśmy doprowadzać do przesuszenia. Rdzawo-żółte plamy na liściach mogą pojawić się także w wyniku chorób lub pasożytów. W takim wypadku warto przygotować domowy oprysk z czosnku. Wystarczy rozgnieść ząbki, zalać wodą w temperaturze pokojowej i odstawić na 24 godziny. Po upływie tego czasu pryskamy roślinę lub podlewamy ją wywarem.

Więcej o: