Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy otrzymają status osoby bezrobotnej, a ponadto spełnią dodatkowe warunki. Najważniejszym z nich jest łącznie 365 dni pracy za co najmniej minimalne wynagrodzenie i z odprowadzanymi składkami w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Ile może wynieść?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Poza emeryturą na coroczną waloryzację kwoty świadczeń mogą liczyć także osoby bezrobotne. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy kwota zasiłku obliczana jest na podstawie średniego poziomu cen towarów i usług za rok poprzedni. Wobec tego od 1 czerwca 2023 roku osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, mogły liczyć na podwyżki świadczenia. Ile otrzymują, gdy przysługuje im zasiłek w podstawowej, tj., 100 proc. wysokości?
Wcześniej było to kolejno 1304,10 i 1024,10 zł.
Należy mieć na uwadze, że nie zawsze zasiłek przyznawany jest w pełnej kwocie. Jego wysokość uzależniona jest przede wszystkim od stażu pracy osoby bezrobotnej. Dla osób, które były zatrudnione do 5 lat będzie to 80 proc. zasiłku podstawowego, czyli:
Osoby, których staż pracy wynosi od 5 do 20 lat mogą liczyć na wypłatę w pełnej, wcześniej wspomnianej wysokości. Co w przypadku, gdy ktoś pracował dłużej? Wtedy na jego konto trafi zasiłek w wysokości 120 proc., czyli:
Warto wiedzieć, że czerwcowa waloryzacja dotyczy także stypendium z tytułu stażu. Od 1 czerwca wynosi ono 1790,30 zł.