Ta roślina zachwyca fioletowymi kwiatami i banalną uprawą. Posadź ją zamiast lawendy

Perowskia łobodolistna to idealna roślina dla osób, które marzą o bujnych, fioletowych kwiatach w ogrodzie, jednak nie mają zbyt wiele doświadczenia w uprawie. Jej pielęgnacja jest naprawdę prosta, a do tego nie ma zbyt wygórowanych wymagań.

Perowskia łobodolistna to piękna, acz niezbyt popularna w Polsce roślina, która kwitnie od lipca, aż do października. Z wyglądu przypomina lawendę, jednak jest znacznie łatwiejsza w uprawie. Dlatego jeśli marzysz o fioletowych dywanach kwiatów w ogrodzie, warto ją znać. Jak ją pielęgnować?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Posadź ją zamiast lawendy. Zachwyci zapachem i łatwą uprawą

Perowskia łobodolistna, zwana też rosyjską szałwią, to podkrzew, który może osiągać nawet dwa metry wysokości. Ma drobne srebrzyste liście i fioletowo-niebieskie kwiaty, które nie tylko pięknie wyglądają, ale przy tym intensywnie pachną i są miododajne, co sprawia, że pszczoły je uwielbiają. Ich woń przywodzi na myśl szałwię. Ponieważ naturalnie występuje w środkowej Azji oraz Afganistanie, bardzo dobrze znosi upały i suszę, nawet długotrwałą. To wszystko sprawia, że nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Jeśli jednak chcesz, by pięknie i bujnie rosła należy zapewnić jej odpowiednie warunki. O jakich mowa?

Jak pielęgnować perowskię łobodolistną? O tym pamiętaj, a będzie zachwycać

Perowskia łobodolistna najlepiej rośnie na stanowiskach bardzo dobrze nasłonecznionych, suchych, ale przy tym osłoniętych od zimnego wiatru. Zasadź ją w miejscu, gdzie będzie miała dostęp do lekkiej, acz dość ubogiej gleby o delikatnie zasadowym bądź obojętnym odczynie. Co ciekawe, lepiej, aby nie była zbyt żyzna, gdyż roślina zacznie się nieestetycznie rozrastać, tracąc swój kształt. Dlatego też nie należy jej intensywnie nawozić silnie skoncentrowanymi produktami. Zamiast tego dobrze sprawdzi się ekologiczny nawóz ze skorupek po jajkach. Oczywiście ze względu na to, że dobrze znosi nawet długotrwałą suszę, nie musisz jej podlewać.

Ekologiczny nawóz do perowskii. Nic za niego nie zapłacisz

Jak zrobić domowy nawóz ze skorupek po ugorowanych jajkach? Wystarczy, że pokruszysz je na niewielkie części i podsypiesz roślinę, lub zalejesz gorącą wodą i odstawisz w ciemne i chłodne miejsce na kilka dni. Nie zapomnij mieszać. Gdy się rozpuszczą, oznacza to, że jest gotowy do użycia. Jednak nie przesadzaj z częstotliwością. 

Więcej o: