Oleica krówka to jeden z najniebezpieczniejszych owadów występujących w polskich lasach. Nawet niewielka dawka jadu może być śmiertelna dla człowieka, więc lepiej trzymać się od oleicy z daleka i jej nie dotykać. W sytuacji stresowej wytwarza groźną substancję. Lasy Państwowe przestrzegają, aby nie szukać kontaktu z tym owadem.
Oleica krówka to chrząszcz z rodziny oleicowatych, który występuje w Europie, ale także w Afryce Północnej i Azji. Osiąga długość od 11 do 35 mm i charakteryzuje się czarnym lub niebieskoczarnym pancerzem z połyskiem. W Polsce oleicę krówkę można spotkać w lasach, na łąkach, przydrożach oraz na ugorach. Uchodzi za niebezpiecznego owada, ponieważ w sytuacjach stresowych wytwarza oleistą ciecz o żółtym kolorze, która zawiera silną toksynę, kantarydynę. Kantarydyna niegdyś była wykorzystywana jako trucizna. Pobudza ona zakończenie nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego. Śmiertelna dawka wynosi 0,03 g.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać, że pojedynczy owad nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości szkodliwej substancji, ale sam kontakt z kantarydyną może wywołać podrażnienia skórne. Leśnicy przestrzegają, aby lepiej unikać kontaktu z tym owadem. Można go obserwować z daleka, ale pod żadnym pozorem nie dotykać ani nie próbować złapać.