Widzisz tego owada? Nie dotykaj! Lasy Państwowe ostrzegają przed jego trującym jadem

W lasach pojawił się tajemniczy chrabąszcz, który jest niebezpieczny dla człowieka. Lasy Państwowe ostrzegają, aby pod żadnym pozorem go nie dotykać, gdyż spotkanie z oleicą krówką może skończyć się źle.

Oleica krówka to jeden z najniebezpieczniejszych owadów występujących w polskich lasach. Nawet niewielka dawka jadu może być śmiertelna dla człowieka, więc lepiej trzymać się od oleicy z daleka i jej nie dotykać. W sytuacji stresowej wytwarza groźną substancję. Lasy Państwowe przestrzegają, aby nie szukać kontaktu z tym owadem.

Zobacz wideo Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał żaden Park Narodowy. Dlaczego?

Lepiej nie drażnij oleicy krówki. To niebezpieczny owad, który wytwarza szkodliwą substancję

Oleica krówka to chrząszcz z rodziny oleicowatych, który występuje w Europie, ale także w Afryce Północnej i Azji. Osiąga długość od 11 do 35 mm i charakteryzuje się czarnym lub niebieskoczarnym pancerzem z połyskiem. W Polsce oleicę krówkę można spotkać w lasach, na łąkach, przydrożach oraz na ugorach. Uchodzi za niebezpiecznego owada, ponieważ w sytuacjach stresowych wytwarza oleistą ciecz o żółtym kolorze, która zawiera silną toksynę, kantarydynę. Kantarydyna niegdyś była wykorzystywana jako trucizna. Pobudza ona zakończenie nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego. Śmiertelna dawka wynosi 0,03 g. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Nawet mała dawka kantarydyny może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Lepiej unikaj kontaktu z oleicą krówką

Na stronie Lasów Państwowych możemy przeczytać, że pojedynczy owad nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości szkodliwej substancji, ale sam kontakt z kantarydyną może wywołać podrażnienia skórne. Leśnicy przestrzegają, aby lepiej unikać kontaktu z tym owadem. Można go obserwować z daleka, ale pod żadnym pozorem nie dotykać ani nie próbować złapać.

Więcej o: