Pięknie zakwita i przetrwa polską zimę. Wybierz do ogrodu zamiast wrzosów, a nie pożałujesz

Słyszałaś o krwawnicy pospolitej? Przetrwa upały i mrozy lepiej niż wrzosy, a wygląda podobnie. Nie ma wielu wymagań w uprawie, dzięki czemu sprawdzi się jako ozdoba ogrodów i wokół oczek wodnych. Sprawdź, czym się charakteryzuje i na co warto zwrócić uwagę.

Krwawnica pospolita wygląda podobnie do popularnych wrzosów. Warto zdecydować się na jej uprawę w ogrodzie, ponieważ cechuje się ogromną odpornością na zmienne warunki klimatyczne (przetrwa zarówno upał, jak i mróz — często lepiej niż wrzosy). Jakie jeszcze ma zalety?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Posadź zamiast wrzosów. Krwawnica pospolita ucieszy niejedno oko

Krwawnica pospolita jest byliną wieloletnią, którą najczęściej można spotkać na łąkach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Choć odporna na zmiany temperatury (przetrwa zimę bez okrywania), należy zapewnić roślinie odpowiednią ilość wilgoci. Dzięki temu, że ma wysoką tolerancję na wodę, sprawdzi się do sadzenia wokół ozdobnych oczek wodnych. Regularne zalewanie rośliny raczej nie wpłynie negatywnie na jej rozwój. Krwawnica pospolita kwitnie od maja aż do września i przyciąga do siebie pszczoły oraz motyle. Gleba, w której rozwija się ta roślina, powinna być żyzna, próchnicza i bogata w składniki odżywcze. Bylina nie wymaga przycinania i jest w miarę odporna na choroby i szkodnikiCo ciekawe, świetnie nadaje się jako kwiat cięty, gdyż jest w stanie długo przetrwać w wazonie.

Czy krwawnica się rozrasta? Na to warto zwrócić uwagę

Okazuje się, że krwawnica pospolita, która zostanie posadzona na odpowiednim stanowisku, szybko i bujnie się rozrośnie, tworząc dorodną kępę. Roślina łatwo adaptuje się w nowym środowisku, a w ogrodach często daje samosiewy — nasiona są roznoszone przez wiatr. Można ją też rozmnożyć poprzez podział kęp lub sadzonki pędowe, dzięki czemu stworzymy naturalistyczny ogród pełen fioletu.

Więcej o: