Zachowania kota często nie są jednoznaczne. Choć jest to zwierzę rzeczywiście obdarzone naturą indywidualisty, nie oznacza to, że może całymi dniami przebywać pozostawione samo sobie. Domowe koty potrzebują dużo miłości i uwagi ze strony właścicieli i dość często głośno się jej domagają - miauczą zazwyczaj wtedy, gdy pragną czułości, jedzenia lub gdy chcą się bawić. Oczywiście tu także nie ma reguły - może nam się zdarzyć taki czworonożny domownik, który będzie stronił od przytulania i pozwoli się pogłaskać jedynie od czasu do czasu. W każdym przypadku potrzeby zwierzęcia należy uszanować i nie wolno zmuszać go do niechcianych czynności.
Behawioryści wskazują, że mimo iż emocji kota nie da się wywnioskować od zaraz (inaczej ma się to w przypadku psów, które okazują nam radość i sympatię merdając ogonem, skacząc itp.), to istnieje kilka sygnałów, które zwierzę wysyła, by przekazać nam, że nas kocha. Poniżej wskazujemy kilka najważniejszych.
Pierwszy gest nazywany jest m.in. "kocim całusem". Powolne mrużenie oczu przy jednoczesnym patrzeniu w naszą stronę to wyraz sympatii kota oraz znak, że czuje się w naszym towarzystwie bezpiecznie, komfortowo i nie chce wchodzić z nami w konflikt. Co jeszcze świadczy o tym, że nasz mruczek nam ufa? Pokazanie brzucha i pozwolenie na głaskanie w tym miejscu. Jeśli kot przy nas bez skrępowania kładzie się na plecach wówczas możemy być pewni, że zwierzak jest z nami spokojny, szczęśliwy i czuje się pewnie w naszej obecności.
Kolejną rzeczą jest lizanie właściciela. Jeśli nasz kot oblizuje np. nasze ręce, jest to swoisty sygnał dla otoczenia. Kot chce w ten sposób "oznaczyć swoje terytorium" obwieszczając światu: "ten człowiek jest mój". Podobnie jest z ocieraniem się kota, np. o nasze nogi - zwierzak chce, byśmy przesiąkli jego zapachem. Jest to też wyraz bliskości i troski o nas.
Dość oczywistym sygnałem jest lizanie po twarzy i przytulanie się do niej. To już oznaka dużej zażyłości i głębokiej więzi pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem. Poprzez lizanie kot wyraża troskę i chęć opieki nad tobą. W kocim języka to najwyższa forma okazywania miłości. Kolejną rzeczą są tzw. prezenty w postaci martwych myszy lub upolowanych ptaków. Koty często mają w zwyczaju podrzucać je nam pod łóżko. To również oznaka kociej sympatii - sygnał, że traktuje cię jak członka rodziny i dzieli się z tobą "łupem".
Na koniec warto zwrócić uwagę na to, gdzie śpi twój kot. Jeśli co wieczór kładziesz się do łóżka, a mruczek sadowi się tuż obok - to znak, że zwierzę cię kocha i darzy cię ogromny zaufaniem, nie bojąc się zasnąć w twojej obecności. Wspólny sen to także sposób pogłębiania więzi między kotem a właścicielem.