W Anglii storczyki wychodzą z doniczek. Sekretem jest nawóz z kości kurczaka!

Storczyki to piękne i popularne kwiaty, które zdobią niejeden parapet. Wraz z urodą w parze idą ich spore wymagania dotyczące uprawy. Szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie oraz nawożenie rośliny. W jaki sposób to robić, by długo zachwycała?

Orchidee to przepiękne rośliny doniczkowe, które stanowią wspaniałą dekorację każdego wnętrza. Zachwycają urodą oraz niebanalnymi kwiatami w odcieniach bieli, różu, bordowego, czerwieni, fioletu, żółci i pomarańczu. Niestety, bywają wymagające w pielęgnacji. Jak o nie dbać? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak dbać o storczyka? O tym pamiętaj

Decydując się na storczyki, pamiętaj, że potrzebują wilgotnego i przepuszczalnego podłoża, które nie będzie składało się z samej ziemi. W mieszkaniu trzymaj je w miejscu jasnym, ale o rozproszonym świetle, gdzie nie dosięgną ich bezpośrednie promienie letniego, palącego słońca. Oprócz tego pamiętaj, że orchidee wymagają wilgotnego powietrza i regularnego oraz bardzo obfitego podlewania, najlepiej w postaci kąpieli. Wodę możesz nalewać też bezpośrednio do podstawki.

Nie tylko podlewanie. Jak nawozić storczyka?

Storczyki należy także regularnie (co tydzień lub co dwa tygodnie) nawozić, gdyż dzięki temu będą wytwarzać piękne pąki i bujnie, oraz przede wszystkim długo kwitnąć. Sprawdzą się gotowe produkty, lub domowe mieszanki, jak np. nawóz ze skórek z bananów. Oprócz tego popularność zyskuje jeszcze jedna metoda, po którą sięgają zagraniczni hodowcy. Choć zadziwia, naprawdę działa. Mowa o wykorzystaniu mączki kostnej, która podnosi pH gleby, a dzięki zawartości składników odżywczych korzystnie wpływa na kondycję oraz czas kwitnięcia orchidei. Jak ją uzyskać?

Nietypowy nawóz do storczyka. Zrobisz go z... kości kurczaka

Ugotowane kości z kurczaka połóż na gazetach lub papierowym ręczniku i wystaw na słońce na 3 dni. Po tym czasie przenieś do woreczka, zamknij i zmiażdż z pomocą tłuczka do mięsa. Możesz użyć też moździerza. Gotowy proszek możesz:

  • wysypać bezpośrednio na wierzchnią warstwę gleby,
  • wymieszać z ziemią, gdy będziesz przesadzać roślinę.

Z pomocą nawozu z mączki kostnej storczyk będzie pięknie i przede wszystkim długo kwitł, a ty zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Więcej o: