To imię damskie święciło triumfy w PRL-u. Od kilku lat znów robi furorę na porodówkach

Wywodzi się od słowa "eirene", oznaczającego pokój. Jeszcze w czasach PRL-u wiele par decydowało się wybrać to imię dla dziewczynki, lecz z czasem ten trend się nieco zmienił. Obecnie przeżywa renesans, a w 2022 roku nadano je 72 razy.

Wybór imienia dla dziecka przez przyszłych rodziców to nierzadko spore wyzwanie wiążące się również z presją, aby wybrać to "idealne". Pary przez wiele dni, a nawet miesięcy sięgają do wielu źródeł, chcąc czerpać inspiracje. Często wyszukiwaną i nurtującą kwestią jest także znaczenie imienia oraz jego pochodzenie. W rankingach najpopularniejszych imion zmiany można zaobserwować co roku. Wśród imion żeńskich lata temu niektóre z nich były często nadawane pociechom, później coraz rzadziej, by ponownie wrócić do łask.

Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co oznacza imię Irena? Niegdyś zapomniane, dziś wraca do łask

Niektóre imiona wracają do łask i ponownie cieszą się coraz większą popularnością wśród dziewczynek. Mowa tutaj o imieniu Irena, które jest pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa: "pokój", a jego męską formą jest Ireneusz. Eirene, było także imieniem greckiej bogini pokoju, która była córką, Zeusa. Pasuje do kobiety, która niesie pokój i bardzo go sobie ceni. Dawniej, szczególną popularnością cieszyło się zwłaszcza na Wschodzie, a w Polsce pojawiło się stosunkowo niedawno.

W czasach PRL-u było hitem na porodówkach. Dziś noszą je przede wszystkim ciotki i babcie

Irena to imię dla dziewczynki, które robiło furorę w czasach PRL- u. Z czasem jednak coraz mniej par się na nie decydowało. Obecnie nosi je ok. 160 tysięcy kobiet i są to głównie babcie, mamy i ciotki. Okazuje się, że ten trend powoli zaczyna się zmieniać. Jak podaje strona dane.gov.pl w 2022 roku imię to, otrzymało 72 dziewczynki. Dla porównania w 2021 roku było to 98, a w 2020 - 63. To znaczna poprawa w porównaniu z sytuacją sprzed 20 lat, gdy otrzymywało je ok. 20 dziewczynek rocznie.

Więcej o: