Jak przedłużyć kwitnienie hortensji? Przestrzegaj 4 zasad. Nawet ogrodnicy ci pozazdroszczą

Marzą ci się piękne hortensje bukietowe lub hortensje ogrodowe? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że można przedłużyć kwitnienie pewnych roślin. Sprawdź, jak to zrobić, by móc cieszyć się roślinnością o wiele dłużej.

Hortensje są pięknymi, różnokolorowymi kwiatami. Popularnością cieszy się najbardziej odmiana bukietowa i ogrodowa. Okazuje się, że możesz zadbać o rośliny i tym samym przedłużyć ich kwitnienie. Jak to zrobić? Podpowiadamy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak przedłużyć kwitnienie hortensji? Wypróbuj kilka prostych trików

Okazuje się, że możesz z powodzeniem przedłużyć kwitnienie hortensji. Istotne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które wpłyną pozytywnie na roślinę i zapewnią jej bujny wzrost i rozwój. Dzięki nim roślina będzie cieszyć oko przez dłuższy czas. Co należy zrobić?

  1. Uważaj z podlewaniem. Unikaj zbyt suchego i zbyt suchego podłoża. W obu przypadkach roślina szybciej zrzuci kwiaty.
  2. Uważaj na szkodniki. Przędziorki i wełnowce mogą zrujnować całą roślinę. Jeśli je zauważysz, szybko zastosuj odpowiednie opryski.
  3. Przycinaj rośliny. Dzięki temu będą dłużej i ładniej kwitły w kolejnym sezonie.
  4. Usuwaj przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu pobudzisz roślinę do wytwarzania nowych pędów.

Kiedy sadzić hortensje bukietowe? Ogrodowa nie wymaga corocznego cięcia

Okazuje się, że hortensja ogrodowa nie wymaga corocznego cięcia. Jeśli masz w ogrodzie odmianę bukietową, zrób to na przełomie marca i kwietnia — przed pojawieniem się pierwszych liści. Przycinaj młode rośliny 15-20 cm nad ziemią do 2/3 długości. Co roku rób to wyżej i reguluj gęstość i wysokość według własnych upodobań. Dzięki działaniu hortensja bukietowa każdego roku zachwyci bujnymi kwiatami.

Jak rozmnażać hortensje? To zależy, jaką masz odmianę

W przypadku hortensji ogrodowej należy rozmnażać je latem — od czerwca do sierpnia. Do ukorzeniania należy wykorzystać młode, jednoroczne pędy, które nie mają pąka kwiatowego i są dobrze ulistnione. Każda sadzonka powinna mieć około 7-10 cm długości. Przed posadzeniem zanurz końce pędów w odpowiednim ukorzeniaczu. Do ukorzenienia hortensji bukietowej potrzebujesz ściętych pędów z przekwitłymi kwiatostanami. Utnij je tuż nad ziemią. Podziel łodygi na mniejsze części, tak by każda miała dwie zawiązki z pąkami. Później włóż je do doniczki z piaskiem i przysyp aż po wierzchołki. Umieść w chłodnym miejscu, przykryj folią i poczekaj do połowy marca. W odpowiednim czasie wyjmij doniczkę i pędy i umieść je w doniczkach z ziemią. Podlewaj regularnie, a w połowie lata przesadź do ogrodu.

Więcej o: