Sprawdź, czy przysługuje ci dodatek gazowy. Dla kogo jest przeznaczony? Wystarczą dwa warunki

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale niektórzy mogą ubiegać się o dodatek gazowy. Dla kogo jest przeznaczony? Można go otrzymać tylko w jednym przypadku, a do tego trzeba spełnić dwa warunki. Jeśli jednak przejdziesz procedurę, otrzymasz zwrot podatku VAT.

Rosnące ceny produktów i usług sprawiają, że szukamy oszczędności, gdzie się tylko da. Niektórzy mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze, jeśli spełnią wymagane warunki. Gdy tak się stanie, otrzymają zwrot podatku VAT, czyli dodatek gazowy. Komu przysługuje i jak można się o niego ubiegać? 

Zobacz wideo Butla z gazem? Gaśnica? Czym według dzieci jest syfon - kultowy przedmiot PRL-u?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek gazowy. Dla kogo jest przeznaczony?

Dodatek gazowy to tak naprawdę zwrot podatku VAT za gaz dostarczany w 2023 roku. Nie każdy może się jednak o niego ubiegać. Jeśli wykorzystujesz gaz do gotowania lub podgrzewania wody, nie będziesz miała możliwości skorzystać ze zwrotu. Jest on przeznaczony tylko osobom, które za pomocą gazu ogrzewają domy i mieszkania. Tylko w tym jednym przypadku istnieje możliwość ubiegania się o dodatek gazowy. Jakie warunki należy spełnić? Przede wszystkim trzeba być osobą, na którą są wystawiane faktury za gaz oraz nie można przekraczać ustalonego progu dochodowego. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego będzie to 2100 zł, a w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego na osobę może przypadać jedynie 1500 zł. Od 1 sierpnia 2023 roku pod uwagę bierze się jedynie dochody z 2022 roku.

Dodatek gazowy 2023, czyli zwrot VAT za gaz. Co trzeba zrobić, by go otrzymać?

Poza spełnieniem wymagań trzeba też złożyć odpowiedni wniosek, by ubiegać się o dodatek gazowy. Trzeba dostarczyć go do gminy w miejscu zamieszkania. Można też dokonać formalności w aplikacji mObywatel lub przez platformę ePUAP. Terminem składania dokumentów jest do 29 lutego 2024 roku i można robić to w dowolnym terminie po otrzymaniu faktury VAT. Od 1 marca 2024 roku, wniosek może dotyczyć jedynie faktury VAT dostarczonej do 30 dni przed złożeniem wniosku. Za co dokładnie otrzymasz zwrot, gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony? Dodatek gazowy obejmuje nie tylko podatek VAT za gaz, lecz także za inne pozycje, jakie są umieszczone na fakturze i dotyczą opłat dystrybucyjnych lub abonamentowych. 

Więcej o: