Wiele osób niechętnie aktualizuje swoje dane w placówkach i urzędach. ZUS w tym przypadku nie jest wyjątkiem. Wizja stania w kolejkach, by załatwić z pozoru banalną sprawę, skutecznie zniechęca. Tymczasem ta niepozorna czynność może okazać się kluczowa, gdy chcemy chronić naszą prywatność oraz bezpieczeństwo danych osobowych.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pisma, które otrzymujemy z ZUS-u, zawierają wiele danych wrażliwych. Oznacza to, że jeśli zostaną wysłane na nieaktualny adres, informacje na nasz temat trafią w niepowołane ręce. W ten sposób potencjalny oszust, bez większych problemów będzie mógł narobić ci nieprzyjemności. Dlatego naprawdę warto o to zadbać. Tym bardziej że zmiana danych osobowym w ZUS jest naprawdę łatwa.
To jednak niejedyny powód, dla którego należy aktualizować swoje dane. Zobowiązuje nas do tego także Kodeks Postępowania Administracyjnego. Jak możemy przeczytać w art. 41 "w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu". W razie, gdy tego nie zrobią, "doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny". Oznacza to, że jeśli dokumentacja dotrze na nieaktualny adres, którego nie zmieniliśmy, skutki prawne z nią związane wciąż obowiązują.
Zmiana swoich danych w ZUS jest stosunkowo prosta. Możesz to zrobić na trzy sposoby:
W obu przypadkach do wniosku należy złożyć dyspozycję odbioru informacji o zmianie. Oprócz tego pamiętaj, że osoba, która posiada płatnika składek zgłasza zmiany bezpośrednio do niego, nie zaś do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to m.in. zatrudnionych, których płatnikiem jest pracodawca.