Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Czas odgrywa kluczową rolę w uprawie krokusów. Jeśli zasadzisz je za późno, nie przetrwają zimowych przymrozków. Z kolei zbyt wczesne umieszczenie cebulek w ziemi, sprawi, że nie wyrosną tak bujnie jak powinny. Poznaj najlepszy termin na rozpoczęcie hodowli tych roślin.
Najlepszy termin na zasadzenie wiosennych krokusów to wczesna jesień, zanim rozpoczną się przymrozki. Z tego powodu warto nabyć cebulki już w pierwszych dniach września. Odmiany, które rozkwitają w październiku, warto natomiast wsadzić w ziemię już w sierpniu.
Pamiętaj, aby przy sadzeniu krokusów pamiętać o wielkości bulw i rodzaju gleby. Mniejsze cebulki warto zakopać na głębokości 5-6 cm, większe warto wkopać do dołków mających 10-15 cm. Jeśli ziemia jest bardziej zwięzła, wykop dziurki mające od 7 do 8 cm. Nie zapominaj, że kwiaty nie rozwiną się w podmokłej ziemi. Zdecydowanie lepiej zasadzić je na próchniczym i dobrze przepuszczalnym podłożu.
Rośliny bardzo źle znoszą nadmiar wapnia. Z tego powodu najlepiej uprawiać je w glebie, której odczyn jest lekko kwaśny lub obojętny. Choć krokusy nie mają zbyt dużych wymagań, nie należy zapominać o odpowiednim nawożeniu sadzonek. Dzięki środkom bogatym w fosfor oraz potas, kwiaty bujnie wyrosną, a wiosną zachwycą kolorowymi pąkami. Częstym błędem w pielęgnacji krokusów jest ich przelewanie. Nadmiar wody wpływa na gnicie korzeni.