Jak uprawiać krokusy? Kiedy sadzić kwiaty? Zdradzamy sprawdzone patenty ogrodników

Krokusy przebijające się przez przysypaną śniegiem ziemię, to pierwsze oznaki wiosny. Jeśli chcemy, aby zawitały także w przydomowym ogródku, warto dowiedzieć się, w jaki sposób je uprawiać. Kiedy sadzić krokusy, żeby pięknie wyrosły? Poznaj najlepszy termin.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czas odgrywa kluczową rolę w uprawie krokusów. Jeśli zasadzisz je za późno, nie przetrwają zimowych przymrozków. Z kolei zbyt wczesne umieszczenie cebulek w ziemi, sprawi, że nie wyrosną tak bujnie jak powinny. Poznaj najlepszy termin na rozpoczęcie hodowli tych roślin.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Zadbaj o krokusy. Kiedy sadzić kwiaty, żeby bujnie wyrosły?

Najlepszy termin na zasadzenie wiosennych krokusów to wczesna jesień, zanim rozpoczną się przymrozki. Z tego powodu warto nabyć cebulki już w pierwszych dniach września. Odmiany, które rozkwitają w październiku, warto natomiast wsadzić w ziemię już w sierpniu. 

Pamiętaj, aby przy sadzeniu krokusów pamiętać o wielkości bulw i rodzaju gleby. Mniejsze cebulki warto zakopać na głębokości 5-6 cm, większe warto wkopać do dołków mających 10-15 cm. Jeśli ziemia jest bardziej zwięzła, wykop dziurki mające od 7 do 8 cm. Nie zapominaj, że kwiaty nie rozwiną się w podmokłej ziemi. Zdecydowanie lepiej zasadzić je na próchniczym i dobrze przepuszczalnym podłożu.

Jak uprawiać krokusy? Poznaj najważniejsze zasady

Rośliny bardzo źle znoszą nadmiar wapnia. Z tego powodu najlepiej uprawiać je w glebie, której odczyn jest lekko kwaśny lub obojętny. Choć krokusy nie mają zbyt dużych wymagań, nie należy zapominać o odpowiednim nawożeniu sadzonek. Dzięki środkom bogatym w fosfor oraz potas, kwiaty bujnie wyrosną, a wiosną zachwycą kolorowymi pąkami. Częstym błędem w pielęgnacji krokusów jest ich przelewanie. Nadmiar wody wpływa na gnicie korzeni.

Więcej o: