Tylko 3 zł. Tyle kosztuje najskuteczniejszy środek na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to prawdziwa zmowa każdego ogrodnika. W krótkim czasie jej żarłoczne larwy potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze bukszpany, żywiąc się ich liśćmi i pędami. Jak sobie z nią radzić? Z pomocą przyjdzie skuteczny, domowy oprysk.

Ćma bukszpanowa to niewielki szkodnik, który za to potrafi dokonać naprawdę wielkich zniszczeń. W Polsce pojawiła się najprawdopodobniej w 2016 roku. Najgroźniejsza jest w postaci dojrzałej larwy, gdyż właśnie wtedy rozpoczyna intensywne żerowanie. Jak sobie z nią poradzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Jak wyglądają larwy ćmy bukszpanowej? Przyjrzyj się, czy na krzewie nie ma białej pajęczyny

Ćma bukszpanowa przybyła do Polski z Azji około 7 lat temu. Od tej pory jest wyjątkowo uciążliwym i trudnym do wytępienia szkodnikiem, który zadamawia się wewnątrz bukszpanu. Najgroźniejsze dla krzewu są jego larwy. W dojrzałej postaci mogą osiągnąć nawet 4,5 cm długości. Mają charakterystyczny, zielono-żółty kolor, czarne wybrzuszenia z białymi krawędziami i włosiem, oraz czarną i błyszczącą głową. Najczęściej możesz zaobserwować je na spodzie liści. O ich obecności świadczy także biała pajęczyna na krzewie oraz oczywiście fakt, że zaczyna marnieć w oczach. Co zrobić, gdy szkodnik zadomowi się w twoim ogrodzie? Przede wszystkim należy działać szybko i skutecznie. 

Jak zwalczać ćmę bukszpanową? Ten domowy oprysk zrobisz błyskawicznie

Ćma bukszpanowa potrafi być upartym przeciwnikiem, jednak wczesna reakcja pomoże uchronić krzewy przed uschnięciem. Co więcej, jeśli dopiero się pojawiła, zamiast sięgać po ciężkie, chemiczne preparaty, możesz użyć sprawdzonego, domowego oprysku, który skutecznie ją wypędzi. Czego będziesz potrzebować?

Sodę oczyszczoną rozpuść w wodzie, a następnie dodaj płynu do mycia naczyń. Wszystko wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Obficie spryskaj miejsca, gdzie zaobserwowałaś szkodnika. Możesz być pewna, że natychmiast zniknie.

Skuteczny oprysk na ćmę bukszpanową. Zrobisz go sama

To jednak niejedyny oprysk, który zrobisz w domowym zaciszu. Równie skuteczna jest mieszanka z szarego mydła. Zetrzyj je na tarce, tak, by powstało 75 g wiórków, które potem należy rozpuścić z 5 litrach ciepłej wody. Następnie dokładnie przemieszaj, przelej do butelki z atomizerem i spryskaj rośliny. Zamiast szarego mydła możesz użyć octu, którego należy wymieszać z wodą w proporcji 1:10. Pamiętaj, by dokładnie spryskać cały krzew, zarówno od góry, jak i od dołu, gdyż larwy zazwyczaj żerują na spodach liści.

Więcej o: