Bon na zasiedlenie jest bezzwrotnym świadczeniem, które ma za zadanie pokrycie kosztów zamieszkania w innej miejscowości ze względu na podjęcie nowej pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest zwolnione z poboru podatku. Aby je otrzymać, należy jednak spełnić szereg odpowiednich warunków. Jakich? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwszym warunkiem jest bycie osobą bezrobotną w wieku poniżej 30 lat. Należy też posiadać status osoby bezrobotnej w Urzędzie Pracy i wyrażać chęć podjęcia pracy. Bon przyznaje starosta. Jakie jeszcze warunki należy spełnić?
Jak starać się o bon na zasiedlenie? Musisz złożyć wniosek
Jeśli chcesz otrzymać bon na zasiedlenie, musisz złożyć wniosek do starosty. Pobierz wzór ze strony internetowej właściwego Urzędu Pracy. W piśmie warto wskazać średni koszt związany z wynajmem mieszkania w nowym miejscu, czy koszty dojazdu do pracy. Jeśli zostanie rozpatrzone pozytywnie, należy podpisać umowę ze starostą, na podstawie której zostanie wypłacone świadczenie. Jego wysokość zostanie określona w umowie, jednak nie przekroczy ono 200 procent przeciętnego wynagrodzenia. Według komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 sierpnia 2023 r. przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 r. wyniosło 7005,76 zł. Bon na zasiedlenie nie przekroczy więc kwoty 14 011,52 zł.
Po wypłaceniu bonu należy w ciągu 30 dni dostarczyć do odpowiedniego Urzędy Pracy dokument, który potwierdzi podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, a także oświadczenie o spełnieniu warunku dot. odległości miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania tejże pracy. Oprócz tego należy na bieżąco dokumentować pozostawanie w zatrudnieniu. Niewywiązanie się z warunków grozi koniecznością zwrotu nawet pełnej kwoty bonu.