2200 zł do emerytury już we wrześniu! Nie każdy senior otrzyma dodatkowe pieniądze

Każdy z nas chciałby zasilić domowy budżet dodatkową gotówką. Nie da się ukryć, że na bonusowe pieniądze najbardziej liczą seniorki oraz seniorzy. Okazuje się, że już we wrześniu ma trafić w ich ręce dodatkowe świadczenie. Nie każdy jednak ma szansę się na nie załapać. Komu przysługuje i ile dokładnie wynosi? Podpowiadamy.

Emeryci i emerytki mogą liczyć na wiele dodatków do pobieranego świadczenia. Wśród nich jest 13. emerytura, dodatek pielęgnacyjny, a nawet 500 plus dla seniora, czyli świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tym razem jednak domowy budżet można zasilić dodatkiem, który jakiś czas temu został wprowadzony na stałe. Jest nim 14. emerytura, a jej wysokość będzie inna, niż początkowo zakładano.

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wysokość 14. emerytury w tym roku zaskakuje. Dodatek będzie wyższy

Według przyjętej ustawy 14. emerytura ma wynosić co najmniej tyle, ile najniższa emerytura przyznawana w danym roku. Obecnie jest to 1588,44 zł. Warto jednak pamiętać, że rząd zostawił sobie furtkę i może dowolnie podnieść wysokość "czternastki", co stało się tym razem. 20 sierpnia 2023 roku Jarosław Kaczyński ogłosił, że 14. emerytura będzie wynosiła maksymalnie 2200 zł netto. Dzięki temu seniorzy zyskają dodatkowo aż 600 zł więcej, niż pierwotnie zakładano. Jest jednak haczyk. Nie każdy otrzyma świadczenie, a niewiele osób dostanie je w pełnej wysokości.

Kto nie dostanie 14. emerytury? 2200 zł dodatku otrzymają nieliczni

14. emerytura w pełnej wysokości przysługuje tylko seniorkom i seniorom, których dochody nie przekraczają ustalonego progu. Wynosi on 2900 zł. Jeśli emeryci nie mieszczą się w tych założeniach, w ich przypadku zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Warto jednak pamiętać, że najniższa możliwa wypłata "czternastki" to 50 zł. Żeby otrzymać dodatek, nie trzeba podejmować żadnych działań. 14. emerytura wypłacana jest z urzędu wraz z pobieranym świadczeniem, dlatego nie ma konieczności składania wniosków, by zyskać dodatkową gotówkę.

Kiedy wypłacają 14. emeryturę 2023? Termin się zbliża

Wiemy już, ile wyniesie w tym roku 14. emerytura, jednak kiedy trafi do rąk seniorek i seniorów? Początkowo świadczenie miało zostać wypłacane na przełomie sierpnia oraz września, lecz tak się nie wydarzyło. Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej podała nory termin. - Planujemy wypłatę 14. emerytury we wrześniu - przyznała Marlena Maląg. Dodała też, że w tej sprawie pojawi się niedługo odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów.

Więcej o: