Dofinansowania do żłobka 2023 to nawet 400 zł co miesiąc! Nie każdy rodzic dostanie pieniądze

Zapewnienie dziecku opieki to często nie lada wyzwanie oraz wydatek. W takim wypadku niektórzy rodzice mogą złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka, klubu dziecięcego czy dziennego opiekuna, które wyniesie do 400 zł miesięcznie. Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, by je otrzymać?

Na dofinansowanie w wysokości do 400 zł miesięcznie mogą liczyć rodzice, którzy nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Dla przypomnienia RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia i wynosi 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł przez rok.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wolny czas po przedszkolu? Jak go wykorzystują dzieciaki?

Kto otrzyma dofinansowanie? 400 plus nie tylko dla pierwszego dziecka

Ponieważ rodzice, którzy zdecydowali się na jedno dziecko wcześniej nie mogli liczyć na podobne wsparcie, wprowadzono dofinansowanie zwane potocznie 400 plus. Ma ono na celu wspomóc ich w zapewnieniu opieki nad dzieckiem oraz obniżeniu kosztów z nią związanych. Dofinansowanie w wysokości do 400 zł dotyczy więc jedynie opiekunów pierwszego lub jedynego dziecka w rodzinie, a także kolejnych, które będą młodsze (poniżej 12 miesięcy) bądź starsze (po skończeniu 35 miesięcy), niż przewiduje to wcześniej wspomniane kryterium wieku.

Czy dofinansowanie można przeznaczyć na przedszkole? Odpowiedź nie jest oczywista

Dofinansowanie w postaci do 400 zł miesięcznie można przeznaczyć na pobyt dziecka w:

  • żłobku,
  • klubie dziecięcym,
  • u dziennego opiekuna.

Ważne jest, że muszą być one zarejestrowane w specjalnym wykazie, który znajdziesz tutaj. Warto również wiedzieć, że co do zasady dofinansowania nie można wykorzystać na opłaty związane z przedszkolem. Niemniej jednak niektóre prywatne placówki, które zostały wpisane do wyżej wspomnianego rejestru to nic innego, jak niepubliczne oddziały przedszkolne, na które mogą zostać przeznaczone otrzymane w ten sposób środki.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie? Pieniądze nie trafią do rodziców

Dofinansowanie w postaci 400 plus nie jest przyznawane z urzędu. Oznacza to, że aby je otrzymać należy złożyć wniosek, jednak nie wcześniej niż w dniu, w którym dziecko pójdzie do żłobka, klubu czy pod opiekę dziennego opiekuna. Możesz to zrobić online, poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia, a nawet bankowość elektroniczną, o ile twój bank ma taką opcję. Po przyznaniu dofinansowania nie trafi ono "w ręce" rodziców, a bezpośrednio na konto placówki, bądź opiekuna dziennego. W przypadku kiedy opłata za opiekę będzie niższa, także kwota dofinansowania się zmniejszy. Może ono wynieść maksymalnie 400 zł.

Więcej o: