Podatek od prezentów ślubnych 2023. Od lipca nowe limity! Kto musi go zapłacić?

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenia w życiu dwojga zakochanych oraz ich najbliższych. Nic dziwnego, że z tej okazji chcą podarować parze młodej prezent, najczęściej w formie koperty, który przyda się na nowej drodze życia. Czy małżonkowie powinni odprowadzić od nich podatek?

W Polsce prezenty ślubne (także te w postaci kopert) traktowane są jako darowizna. Z tego powodu w teorii para młoda powinna odprowadzić od nich podatek, czyli w przeciągu 30 dni złożyć w urzędzie formularz SD-3. W praktyce wygląda to tak, że z prezentów należy się rozliczyć dopiero gdy od danej osoby w przeciągu pięciu lat otrzymałeś ich więcej i przez to przekroczyły narzucony odgórnie limit. A te zostały znacznie podniesione od 1 lipca 2023. Ile teraz wynoszą?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Neumann: 60 tys. kwoty wolnej od podatku ma wspierać ludzi aktywnych

Podatek od prezentów ślubnych w 2023 roku. Kiedy nie musisz go płacić?

Wysokość limitów uzależniona jest od tego, do jakiej grupy podatkowej zaliczany jest nabywca. O ile ich nie przekroczysz, nie musisz tego zgłaszać do Urzędu. Wyjątek stanowi sytuacja z zerową grupą podatkową.

  • I grupa podatkowa to małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki i prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie — nazywana również zerową grupą podatkową. Darowizna, którą od ich otrzymasz może być całkowicie zwolniona z podatku niezależnie od jej wysokości, o ile w przeciągu 6 miesięcy od daty otrzymania zgłosisz ten fakt w urzędzie. Ważne jest, że powinna zostać przekazana bezpośrednio na konto, a nie w gotówce "do ręki", dlatego najlepiej by ślubna koperta była czysto symboliczna, zaś pieniądze przelane przez bankowość elektroniczną. W takim wypadku nie będzie problemem jej udokumentowanie.
  • II grupa podatkowa to zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnym.
  • III grupa podatkowa to pozostali nabywcy.

Powyżej jakiej kwoty należy płacić podatek od prezentów? Chodzi nie tylko o jedną darowiznę

Od 1 lipca 2023 roku obowiązują nowe, znacznie korzystniejsze limity. Co istotne, nie dotyczą one jednej darowizny, a sumy wszystkich otrzymanych od danej osoby w przeciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym otrzymałaś ostatnią z nich. Ile dokładnie wynoszą?

  • 36 120 zł w I grupie podatkowej,
  • 27 090 zł II grupie podatkowej,
  • 18 060 zł w III grupie podatkowej.

Ile podatku będziesz musiała zapłacić, gdy wartość darowizn (prezentów) z ostatnich 5 lat je przekroczy? Wysokość oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od niego. Może wynosić od 3 do nawet 20 proc. nadwyżki. Dokładne obliczenia znajdziesz w art. 15 ust. z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn. 

Więcej o: