Kiedy najlepiej się ważyć? Przez jeden błąd waga może wskazywać nawet 2 kg więcej

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej się ważyć? Niezależnie od tego, czy będziesz robić to codziennie, czy co tydzień, ważenie się może być pomocne w utrzymaniu wagi, a także świadomości, czy mieści się ona w zdrowych granicach. Dietetyczka podpowiada.

Kiedy rozpoczynasz plan odchudzania, przyjęcie prostych strategii, które okazały się skuteczne, może zapewnić ci sukces. Jedną z takich taktyk jest używanie dokładnej wagi łazienkowej, która pomoże Ci śledzić wagę i skupiać się na celu. Osoby, które nie stosują żadnej diety czy planu treningowego również warto, aby regularnie sprawdzały wagę. Jest to bowiem klucz do dbania o swoje zdrowie.

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz o swojej edukacji: Wagarowałam. Raz nie zdałam

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

5 błędy przy ważeniu się. Oto nawyki, które wpływają na nieprawidłowy pomiar masy ciała

Podczas ważenia się wiele z nas może nieświadomie popełniać błędy, które wpływają na nieprawidłowy pomiar. Dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda podzieliła się z obserwatorami na Instagramie wpisem, w którym wyróżniła 5 złych nawyków, które przyczyniają się do tego, że waga pokazuje wyższą liczbę

  1. Sprawdzenie wagi bezpośrednio po podróży, zwłaszcza samolotem. Ekspertka wyjaśnia, że "pozycja siedząca, różnica ciśnień sprawia, że woda się zatrzymuje w organizmie i pojawiają się obrzęki".
  2. Ważenie się chwilę przed miesiączką, gdy organizm naturalnie zatrzymuje wodę. Dietetyczka pisze, że "zmiany hormonalne w drugiej połowie cyklu miesięcznego sprawiają, że kobieta zatrzymuje wodę. Na skutek wzmożonego PMS może pojawić się także większy apetyt niosący za sobą krótkotrwały przyrost masy ciała".
  3. Wchodzenie na wagę przed wypróżnianiem się. Okazuje się, że "zalegająca treść pokarmowa sprawia, że ważymy więcej. Po wypróżnieniu masa ciała się obniży".
  4. Ważenie się tuż po ćwiczeniach fizycznych. Ekspertka ostrzega, że "podczas aktywności fizycznej naturalnie gromadzi się woda w mięśniach na skutek powstałych mikrouszkodzeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów po i podczas treningu".
  5. Wchodzenie na wagę wieczorem. Jak podaje Czyrynda-Koleda "masa ciała o poranku może być nawet o 1-2 kilogramy niższa niż wieczorem".
 

Jaki jest najlepszy czas na ważenie się? Rób to codziennie o tej samej porze

Według Czyryndy-Koledy powinnaś wejść na wagę z samego rana, na pusty żołądek, przed śniadaniem i wypiciem filiżanki kawy lub herbaty. Wtedy też uzyskasz najdokładniejszą wagę, ponieważ ciało miało całą noc na strawienie i przetworzenie tego, co zjadłeś i wypiłeś poprzedniego dnia. Dietetyczka zwraca również uwagę na to, aby nie zmieniać położenia wagi w domu. Okazuje się, że "najlepiej by stała ona na jednolitym, utwardzanym podłożu. Ważąc się w różnych miejscach, powinnaś się liczyć z tym, że waga będzie wskazywać różne wartości".

Więcej o: