Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2023? Nowe limity ucieszą rodziców

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2023 przy rozliczaniu PIT-u? W 2022 roku limity zostały znacznie podniesione, dzięki czemu z ulgi prorodzinnej będzie mogło skorzystać więcej rodziców. Ile wynoszą obecnie?

Przy rozliczaniu PIT chcesz skorzystać z ulgi prorodzinnej, ale twoje dziecko pracuje i obawiasz się, że przekroczy określony limit, przez co nie będzie to możliwe? Sprawdź, do jakiej kwoty nie musisz się martwić. Ponieważ w zeszłym roku została znacznie podwyższona, skorzysta z niej więcej osób. Należy jednak uważać na pewne kwestie. Jakie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Ulga na dziecko. Kiedy można z niej skorzystać?

Dla przypomnienia, z ulgi na dziecko, czyli tzw. prorodzinnej, mogą skorzystać rodzice, opiekunowie prawni lub pełniący funkcję rodziny zastępczej, o ile uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej. Po spełnieniu dodatkowych kryteriów przysługuje zarówno na małoletnie, jak i pełnoletnie (do 25. roku życia) dzieci, którymi się opiekowałaś. Ile wynosi?

  • Na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie,
  • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko,
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie,
  • na czwarte i kolejne dziecko - 225,00 zł

W praktyce oznacza to, że przy czwórce dzieci rodzice mogą liczyć na 577,01 zł miesięcznie. Więcej o uldze, kryteriach oraz limitach dochodów rodziców przeczytasz tutaj.

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2023? Kwota została znacznie podniesiona

Przed 2022 rokiem limit, w którym musiało zmieścić się dorabiające dziecko, by jego rodzice nie stracili prawa do ulgi prorodzinnej, był stosunkowo niski, gdyż wynosił zaledwie 3089 zł brutto. Jednak wraz z Polskim Ładem został on znacznie podwyższony i obecnie wynosi aż dwunastokrotność rety socjalnej, czyli 19 061,28 zł i ta kwota ma zastosowanie w rocznym rozliczeniu PIT za 2023 rok (w przypadku rozliczenia za 2022 rok było to 16 061,28 zł). Należy mieć jednak na uwadze, że limit ten dotyczy jedynie pełnoletniego dziecka, czyli takiego, które ukończyło 18. rok życia. W przypadku młodszej osoby nie ma on zastosowania, co oznacza, że może ona dorabiać sobie bez obaw.

Nawet gdy dziecko nie przekroczy limitów, możesz stracić prawo do ulgi. Kiedy?

To jednak nie wszystkie zastrzeżenia, gdyż w pewnych sytuacjach rodzice mogą stracić prawo do ulgi, nawet jeśli pełnoletnie dziecko nie przekroczy limitów. Chodzi o przypadek, w którym prowadzi ono działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, tonażowym, kartą podatkową czy ryczałtem ewidencjonowanym. W takiej sytuacji niezależnie od zarobków pociechy, rodzice nie mogą liczyć na ulgę prorodzinną.

Więcej o: