Zaręczyłaś się? Gratulacje, sprawdź tylko, czy nie musisz zapłacić podatku od błyskotki

Bukiet kwiatów, komplementy i deklaracja nieprzemijającej miłości. Zaręczyny to niezwykła chwila. Jednak nawet w tych najwspanialszych momentach, czasem jesteśmy zmuszeni do zejścia na ziemię. Czekać na nas może zapłata podatku za otrzymanie biżuterii. Czym w zasadzie jest podatek od pierścionka zaręczynowego i kogo obowiązuje?

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zgodnie z polskim prawem pierścionek zaręczynowy jest darowizną, w związku z czym trzeba zapłacić od niej podatek. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich. Jednak jeżeli wasz partner okaże się naprawdę hojny i podaruje wam drogą błyskotkę, przyjdzie wam za nią zapłacić.

Zobacz wideo Jak pokolenie "Z" wyobraża sobie ślub?

Kogo obowiązuje podatek od zaręczyn?

Oczywiście na pierścionek zaręczynowy nie musimy wydawać majątku. W sklepach znajdziemy modele już za kilkaset złotych. W tym wypadku podatek nas nie dotyczy. W takim razie, w jakiej sytuacji będziemy musieli pamiętać o zapłacie do Urzędu Skarbowego? Podatek powinien zostać obliczony według skali opisanej w Ustawie o podatku od spadków i darowizn. Od 1 lipca 2023 roku zmieniły się w tym zakresie przepisy.

Narzeczeni –  w momencie ofiarowania pierścionka są osobami ze sobą niespokrewnionymi, więc należą do III grupy podatkowej. Kwota wolna od podatku wynosi w tym przypadku 5733 zł. Podatek od pierścionka zaręczynowego będzie zatem związany z wszelkimi błyskotkami, których cena przewyższa przywołaną kwotę.

Jak uiścić taką opłatę?

Podatek trzeba obliczyć według skali określonej w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Stawki zaczynają się od 3 proc. (dla I grupy), 7 proc. (dla II grupy) oraz 12 proc. (dla III grupy). Jeśli nasz pierścionek kosztował 5308 zł, to powinniśmy odprowadzić od niego 12 proc. podatek, czyli 636,96 złotych.

Nie cieszmy się za wcześnie

Warto zaznaczyć, że nawet w sytuacji ofiarowania ukochanej osobie taniego pierścionka musimy liczyć się z tym, że drugą połówkę może czekać kontakt z urzędem skarbowym. Podatek od pierścionka zaręczynowego mieści w sobie bowiem wszystkie darowizny, które nasi partnerzy otrzymali od nas w ciągu ostatnich 5 lat. Jeżeli ich suma przekroczy limit kwoty wolnej od podatku, należy się z tego rozliczyć.

Od momentu zaręczyn mamy 6 miesięcy na dostarczenie odpowiedniej dokumentacji w urzędzie skarbowym i uiszczenia odpowiedniej kwoty. Wiedzieliście, że istnieje takie prawo? 

Więcej o: