Sprytny trik na błyszczące liście monstery? Sięgnij do szuflady z bielizną. Nie zapłacisz ani złotówki

Przecieranie bądź mycie liści roślin doniczkowych wpływa korzystnie nie tylko na ich walory wizualne, ale przede wszystkim także kondycję. Ten prosty i szybki zabieg sprawi, że będą błyszczące oraz przede wszystkim zdrowe. W jaki sposób je czyścić, by im nie zaszkodzić?

Na trzymanych w domu czy mieszkaniu roślinach osadza się nie tylko kurz, ale często także inne zanieczyszczenia oraz brud. Mowa między innymi o martwym naskórku, włosach, a w przypadku kwiatów postawionych w kuchni czy łazience nierzadko również tłuszczu oraz kosmetykach (np. dezodorant czy lakier do włosów). Jak wyczyścić je szybko i skutecznie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak czyścić liście roślin? To zależy od dwóch rzeczy

Sposób czyszczenia roślin z kurzu należy przede wszystkim dopasować do ich potrzeb, oraz wielkości. W przypadku drobnych, ale za to licznych liści przecieranie ich wilgotną szmatką będzie czynnością bez końca. Dlatego jeśli chodzi o fiskusy, paprocie czy zielistkę, to najlepiej zapewnić im regularną "kąpiel". W tym celu wystarczy, że zabezpieczysz ziemię w doniczce, by ich nie przelać i włożysz pod prysznic czy do wanny. Następnie skieruj na ich liście niewielki, lekko letni strumień wody ze słuchawki prysznicowej, przemyj i zostaw, aż przeschną. Sprawdzi się również zwykła butelka z atomizerem. Ważne jest, aby nie zostawiać na nich kropelek wody.

Jak czyścić liście roślin doniczkowych? Sięgnij po ściereczkę

Rośliny o większych liściach, takie jak skrzydłokwiat, monstera, dracena czy orchidea, najlepiej czyścić z kurzu z pomocą bawełnianej ściereczki lub szmatki. Wystarczy, że lekko ją zmoczysz w odstanej wodzie o temperaturze pokojowej. W przypadku większych zabrudzeń możesz sięgnąć po delikatny środek myjący, płyn micelarny czy gotowy preparat myjący. Sprawdzą się również nawilżane chusteczki przeznaczone do tego typu czyszczenia.

Czym przecierać liście roślin doniczkowych? Zamiast wyrzucać, wsuń na dłoń

Zamiast ściereczki możesz także użyć miękkiej strony gąbki, wacika, gazy czy nawet starej skarpetki. Wystarczy, że naciągniesz ją na dłoń, zwilżysz i przetrzesz liście. To sprytny trik na ponowne wykorzystanie starej, nieco zniszczonej czy po prostu pojedynczej części garderoby, która normalnie wylądowałaby w koszu. 

Więcej o: