Gdzie wyrzucać zużyte podpaski i tampony? Nie wszystkie kobiety o tym wiedzą

Podczas okresu niektóre kobiety wybierają podpaski, inne tampony. Niezależnie od tego, co wolisz, wyrzucanie zużytych produktów higienicznych powinno się odbywać w ten sam sposób. Do tej pory lądowały w muszli klozetowej? Więcej tego nie rób!

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Podpaski, tampony oraz wkładki po zużyciu wymagają właściwej utylizacji. Podobnie jak pampersy, mokre chusteczki czy waciki. Nie powinnyśmy wyrzucać tych produktów do sedesu, bo ze względu na swój rozmiar mogą zahaczyć o coś w rurze i zablokować przepływ. Nawet jeśli uda się prawidłowo spuścić wodę, zużyta podpaska czy tampon zawierają w sobie wydzielinę menstruacyjną i nie powinny trafiać do środowiska. Choć wiele kobiet o tym wie, to i tak niestety zużyte produkty nie zawsze trafiają tam, gdzie trzeba. Do jakiego pojemnika należy je wyrzucać?

Zobacz wideo Jak mężczyźni kupują podpaski i tampony? "Zawsze jak poproszę ojczyma, to nie ma z tym problemu"

Gdzie wyrzucić zużytą podpaskę? Prosty i ekologiczny sposób

Zużyte produkty najlepiej zawinąć w kawałek papieru toaletowego i umieścić w koszu na śmieci przeznaczonym do odpadów zmieszanych. Pamiętaj o regularnym opróżnianiu kosza, bo na produktach z krwią i wydzieliną menstruacyjną gromadzą się bakterie, które szybko zaczynają wydzielać brzydki zapach. W niektórych toaletach publicznych umieszczone są specjalnie oznaczone pojemniki na odpady sanitarne. Obok nich często znajdują się małe woreczki foliowe. Możesz zawinąć w nie podpaskę albo tampon i wrzucić do pojemnika.

Segregacja śmieci. Co można wrzucić do żółtego pojemnika?

Od 1 stycznia 2021 roku segregacja śmieci w Polsce jest obowiązkowa. Masz wątpliwości, do jakich pojemników wrzucać jednorazowe produkty higieniczne? Patyczki, waciki i chusteczki powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Do tego samego kosza możesz też wyrzucić szczotkę do włosów i grzebień. Plastikowe opakowania po kosmetykach do mycia ciała, włosów i twarzy wyrzucaj do żółtych pojemników na metale i odpady sztuczne. To samo zrób z opakowaniami po tuszu do rzęs, cieniach do powiek, podkładzie czy pomadce. Pamiętaj jednak, że opakowanie musi być puste, aby zostało przetworzone.

Więcej o: