Przycinanie malin na zimę. Przez jeden błąd będziesz mogła się pożegnać z kolejnymi owocami

Regularne przycinanie malin na zimę czy wiosnę to zabieg niezbędny przy uprawie tych owoców. W przeciwnym razie w kolejnym roku plony będą bardziej skąpe, a roślina - słabsza. Ważny jest nie tylko odpowiedni termin, lecz także właściwa technika. Kiedy i jak przycinać maliny?

Maliny wymagają regularnego, tj. raz na sezon, przycinania. Dzięki temu co roku zbierzesz obfite plony, a roślina będzie zdrowsza. Pozostawienie suchych pędów w ogrodzie nie tylko osłabi krzew, lecz także narazi go na ataki szkodników, np. przeziernika malinowca, czy chorób. Przycinanie malin na zimę sprawi, że będą lepiej rosły, ale ważny jest odpowiedni moment.

Więcej porad dotyczących roślin i ogrodu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kiedy przycinać maliny? Wszystko zależy od odmiany

Przycinanie malin uzależnione jest przede wszystkim od tego, do której grupy zalicza się uprawiana odmiana. Maliny owocujące raz w roku latem kwitną na pędach zeszłorocznych. Te warto przyciąć kilka tygodni po zebraniu z krzewów wszystkich owoców, gdy dwuletnie pędy stają się suche. Najlepiej zrobić to na początku jesieni lub w październiku. Ważne, by dni były jeszcze umiarkowanie ciepłe. Maliny jesienne kwitną na pędach tegorocznych. W przypadku tych odmian zabieg przycinania wykonaj dopiero zimą. Cięcie można także wykonywać wiosną. Maliny powtarzające owocowanie, a więc dwukrotnie, przycinaj późną jesienią, ale zanim pojawią się pierwsze przymrozki.

Przycinanie malin na zimę. Jak to zrobić? Zwróć uwagę na 

Jak przycinać maliny? Przyda ci się sekator i rękawice. Przede wszystkim pamiętaj, by usunąć wszystkie pędy, które owocowały w danym roku. Po cięciu zazwyczaj na krzewie powinny pozostać tylko te najsilniejsze i najzdrowsze, ok. 4-6 sztuk. Boczne odrosty korzeniowe możesz wykorzystać do rozmnożenia malin. Pędy słabe, powyginane, zaatakowane przez choroby i nadmiar młodych również usuń. Owocujące w danym roku pędy utnij tuż przy powierzchni gruntu.

Pozostawione na krzewie młode przywiąż do drutów lub gałęzi podporowych. W przypadku malin, które owocują latem i jesienią, pędy przycinaj tuż poniżej miejsca owocowania. Dzięki temu w kolejnym roku zakwitną. Zbyt późne przycięcie pędów sprawi, że malina przemarznie i nie zaowocuje w kolejnym roku. Usunięte odrosty korzeniowe możesz wykorzystać jako sadzonki i posadzić jesienią. Jest jednak ważny warunek. Muszą być dobrze ukorzenione i mieć widoczne pączki. Przed posadzeniem przytnij pędy na wysokość ok. 20-30 cm. Odrosty pojawiające się blisko krzewu odetnij przy pomocy sekatora, uważając, by nie uszkodzić rośliny matecznej. Te oddalone od krzewu ostrożnie wykop.

Więcej o: