Seniorzy, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, ale przed 1 stycznia 1969 roku oraz wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę obliczoną na nowych zasadach. Jakie dokumenty muszą do niego dołączyć?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby, które urodziły się pomiędzy 1949 a 1968 rokiem, o ile na dzień 31 grudnia 2008 rok:
Chodzi o pracę o znacznej szkodliwości dla zdrowia, czy znacznym stopniu uciążliwości, a poza tym wymagającej wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne i otoczenia, jak np. praca pod ziemią czy ratowników górskich. Z kolei pracą o szczególnym charakterze określa się pracę pracowników organów administracji celnej oraz organów kontroli państwowej, nauczycieli, żołnierzy zawodowych czy dziennikarzy. Dokładny wykaz znajdziesz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku.
Jeśli zastanawiasz się, czy twoja praca była w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, sprawdź świadectwo pracy. Gdy pracodawca stosował resortowe wykazy powinien w nim umieścić zapis, który to potwierdzi, czyli:
Bez niego ZUS może odrzucić twój wniosek. Gdy pracodawca nie stosował wykazów, wystarczy, żeby stanowisko, które wskaże w świadectwie było zgodne z tym z rozporządzenia. W takim wypadku do wniosku należy dołączyć jeszcze dokumenty, które potwierdzą: