Kwitnące storczyki przez cały rok? To możliwe! Wypróbuj metodę koreańską

Koreańska metoda uprawy storczyków jest banalnie prosta w zastosowaniu, a przy tym również niedroga i skuteczna, dlatego warto stosować ją regularnie. Bardzo szybko zauważysz, że orchidea kwitnie nie tylko dłużej, ale również zdecydowanie bardziej obficie. Czego będziesz potrzebować?

Orchidee, zwane również storczykami, to jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych, które zdobią wiele parapetów. Niestety, wraz z ich urodą w parze idzie nieco wymagająca pielęgnacja. Jak o nie dbać, by kwitły naprawdę długo, bujnie i zdrowo?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Gdzie postawić storczyka, by mu nie zaszkodzić? O tym pamiętaj

Storczyki to rośliny, które rosną w terenach tropikalnych, przez co mają dość spore wymagania. Zadbaj by w mieszkaniu rosły w lekkim, przepuszczalnym podłożu z domieszką torfu czy kory oraz na stanowisku z dostępem do delikatnego, rozproszonego światła. Bezpośrednia ekspozycja na słońce może im zaszkodzić i doprowadzić do poparzenia liści. 

Jak podlewać storczyka? Najlepiej sprawdzi się kąpiel

Najważniejszą kwestią w uprawie storczyków jest odpowiednie podlewanie, a właściwie nawadnianie, które należy przeprowadzać rzadko (po całkowitym wyschnięciu podłoża), ale obficie. Najlepiej sprawdzi się przeprowadzona o poranku kąpiel. Włóż orchideę w osłonce do miski z wodą czy zlewu, pozostaw na 30 minut, następnie wyjmij, poczekaj aż jej korzenie przeschną i z powrotem umieć roślinę w doniczce. Storczyka powinno się nawadniać w ten sposób od 3 do 16 dni z użyciem odstanej lub przegotowanej wody (Phalaenopsis nawet co 2 tygodnie). Oprócz tego regularnie zraszaj liście jego liście wodą.

Co zrobić, kiedy storczyk nie chce kwitnąć? Zastosuj koreańską metodę uprawy

Odpowiednio pielęgnowane storczyki mogą kwitnąć naprawdę długo. Co zrobić, gdy tak się nie dzieje? W takim wypadku warto sięgnąć po sprytny trik zwany koreańską metodę uprawy. Polega ona na odżywieniu rośliny specjalną mieszanką bogatą w potas, fosfor i wapń. Skorupki dwóch jajek zmiel na proszek i dodaj do nich 1 łyżkę octu oraz odrobinę wody, by porządnie wymieszać składniki. Następnie odstaw na 30-60 minut, a gdy czas minie przecedź przez sitko bądź gazę i rozcieńcz w litrze wody. Tak przygotowany preparat możesz używać na dwa sposoby:

  • raz w miesiącu zamocz w nim wacik i delikatnie przetrzyj liście,
  • zamiast wody w misce, do przeprowadzenia kąpieli.

Ta prosta i niedroga metoda sprawi, że storczyk będzie obficie i długo kwitł, a jego liście będą błyszczące, giętkie i mocno zielone.

Więcej o: