Jak uszczelnić okna? Zrobisz to w kilka minut. Ciepło nie będzie uciekało i oszczędzisz na rachunkach

Lato powoli dobiega końca i wszyscy wypatrujemy nadchodzącej jesieni. Temperatury zaczną spadać, a w związku z tym warto zadbać o szczelność okien. Jak je uszczelnić, aby ciepło nie uciekało na zewnątrz?

Brak szczelności okien jest przyczyną niskiej temperatury w domu, a co za tym idzie wyższych rachunków za ogrzewanie. Warto więc przed nadchodzącą zimą zadbać o ten aspekt. Na szczęście nie trzeba do tego celu wzywać fachowca. Uszczelnić okna możemy samodzielnie.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Wyższe rachunki za ogrzewanie, a nieszczelne okna. Problem dotyka najczęściej okien starego typu, ale nie zawsze 

Przez nieszczelne okna może uciekać nawet 30% ciepła z domu. Problem nieszczelności dotyczy najczęściej okien starego typu, gdzie szpary pomiędzy szybą a ramą są znacznie większe. Okna nowszej generacji w teorii powinny zapewniać większą izolację cieplną, a wymiana powietrza powinna zachodzić w specjalnych nawiewnikach, które są niezbędne, aby w domu zachodziła wymiana powietrza i nie doszło do powstania wilgoci. Zdarza się jednak, że problem nieszczelności dotyka także posiadaczy nowych okien. Na szczęście istnieją sprytne sposoby, które nie wymagają wielu nakładów pracy. Okna uszczelnisz w kilka minut i zatrzymasz ciepło w domu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak uszczelnić okna? Najpierw namierz źródło nieszczelności

Uszczelnienie okien samodzielnie nie jest trudne i możemy to zrobić na kilka sposobów, lecz najpierw należy namierzyć źródło nieszczelności. Wystarczy przeciągnąć dłonią wzdłuż szyby i jeśli poczujemy chłód, to znak, że w tym miejscu ucieka ciepło. Jeśli źródłem problemu są ramy, możemy wykorzystać uszczelniacz polimerowy, który aplikuje się za pomocą wyciskacza do kartuszy. Ten środek jest odporny na trudne warunki atmosferyczne i działanie promieni słonecznych. Innym częstym miejscem nieszczelności jest przestrzeń między murem a oknem. W tym wypadku warto skorzystać z silikonu akrylowego. Skutecznie uszczelnienie zapewni także specjalna taśma do okien montowana do ościeżnicy lub muru.

Więcej o: