Nowy dodatek węglowy 2023. Czy będzie ponownie dopłata do ogrzewania na zimę?

W zeszłym roku wiele osób mogło liczyć na dodatek węglowy 2023. Czy będzie obowiązywał także w nadchodzącym sezonie grzewczym? Jednorazowe świadczenie wypłacane było w celu wsparcia gospodarstw domowych i wynosiło aż 3 tys. zł. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Dodatek węglowy był jednorazowym świadczeniem wypłacanym w celu wsparcia gospodarstw domowych ogrzewanych w głównej mierze węglem bądź paliwami węglopochodnymi. Został wprowadzony z powodu zeszłorocznych problemów z jego ceną i dostępnością. Czy i w tym sezonie możemy na niego liczyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Uzależnienie od węgla sprawia, że mamy drogą energię

Nowy dodatek węglowy 2023. Czy będzie obowiązywał? Ostateczna decyzja nie zapadła

Jak wskazuje w raporcie Polski Alarm Smogowy, obecnie węgiel jest tańszy nawet o 24 proc. niż w trakcie kryzysu. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja na rynku paliw wciąż jest niepewna. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy i w tym roku mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatku węglowego. Niestety, na chwilę obecną nie jest to pewne. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że zasadność jego kontynuacji na nadchodzący sezon grzewczy 2023/2024 jest "stale analizowana przez rząd". - Obecnie sytuacja na rynku surowców energetycznych ustabilizowała się, nośniki źródeł energii są dostępne po akceptowalnych i ustabilizowanych cenach — powiedziała. Oznacza to, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Nie wiadomo, czy będzie dodatek węglowy 2023/2024. Jak wsparcie wyglądało w zeszłym roku?

Dodatek węglowy wynosił 3 tys. zł. Wypłacany był w ramach programu "Czyste powietrze", którego głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza. By go otrzymać, należało złożyć wniosek, a na wypłatę było 60 dni. Jakie warunki obowiązywały? Przede wszystkim konieczny był wpis bądź zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Budynków

To jednak nie wszystko, gdyż pieniądze przysługiwały jedynie gospodarstwom domowym, których głównym źródłem energii był piec kaflowy lub kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, kuchnia węglowa, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia bądź trzon kuchenny. Oprócz tego musiały być one zasilane węglem kamiennym (lub brykietem bądź pelletem o zawartości 85 proc. węgla kamiennego). Dodatek był wypłacany także osobom, które przed jego wprowadzeniem zakupiły węgiel. Nie obowiązywał również żaden próg dochodowy, więc mógł się o niego starać każdy, kto spełnił powyższe kryteria.

Więcej o: