Więcej podobnych materiałów znajdziecie na Gazeta.pl
Wybór imienia dla dziecka to bardzo ważny moment, który może zaważyć na przyszłym życiu malucha. Niektórzy rodzice wybierają ładnie brzmiące imiona, inni przeszukują drzewo rodzinne, ale są też tacy, którzy rezygnują z obu pomysłów i wybierają dosyć szokujące rozwiązanie. Przez to urzędnicy, słysząc nietypowe imię, nie wiedzą, co zrobić i zastanawiają się, czy mogą je zaakceptować.
Coraz częściej rodzice szukają oryginalnych imion - te typowe polskie nie są już w modzie. Teraz ''trendują'' imiona zagraniczne lub o szczególnym znaczeniu. Są też tacy, którzy wybierają imię ulubionej postaci z filmu, książki czy nawet gry komputerowej. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce niedozwolone jest nadawanie potomstwu imion ośmieszających, takich, które nie wskazują na płeć dziecka, zdrobnień lub pochodzących od nazw geograficznych i wyrazów z języka polskiego. Rada Języka Polskiego odpowiedziała również na pytanie, czy nadanie dziecku imienia Jezus jest w Polsce możliwe i legalne? Choć Jezus (w właściwie Jesús) jest popularnym imieniem w krajach hiszpańskojęzycznych: Meksyku, Argentynie, Brazylii, Hiszpanii, to w Polsce raczej się go nie spotyka.
Prof. dr hab. Mariusz Rutkowski wyjaśnił, że "Słownik imion współcześnie w Polsce używanych" autorstwa Kazimierza Rymuta odnotowuje zaledwie 1 przypadek nadania polskiemu dziecku imienia Jezus (w latach 70).
Imię tak bardzo nacechowane religijnie, obdarzone realnym kultem przez miliony wiernych, identyfikujące w naszym kręgu kulturowym bez wyjątków Jezusa Chrystusa trudno uznać za neutralne komunikacyjnie. Można sobie z łatwością wyobrazić negatywne reakcje osób wierzących, które zetknąwszy się z kimś posługującym się takim imieniem poczują się dotknięte, zdezorientowane, a nie można wykluczyć, że również obrażone
- wyjaśnił prof. dr hab. Mariusz Rutkowski.
Ks. Marek Dziewiecki odpowiedział na pytanie czytelniczki czasopisma "Dobry Tydzień", czy można dać dziecku na imię Jezus. Zauważył, że zarówno w krajach leżących w Ameryce Południowej, jak i w Hiszpanii dzieciom faktycznie nadaje się imię Jezus. Uznał, że w takiej praktyce nie ma nic złego:
Rodzice chrześcijańscy nazywają tak dziecko z szacunku do Pana Jezusa. A ten, kto to imię nosi, ma dodatkowy powód, by stawiać sobie wysokie wymagania moralne i być dobrym świadkiem Zbawiciela.
Zwrócił również uwagę na to, że w polskiej kulturze nie jest w zwyczaju nazywanie tak dziecka. Przyznał, że co prawda nie jest ono formalnie zakazane, ale taka praktyka po prostu nie ma umocowania kulturowego.
Dlatego przy nadawaniu imienia naszemu dziecka warto dokładnie przemyśleć nasz pomysł. Tak aby Urzędnik Stanu Cywilnego nie miał dylematu, czy je zaakceptować, a przede wszystkim żeby nasze dziecko nie miało do nas o to pretensji.