Pamiętacie Kariokę ze "Stawiam na Tolka Banana"? Porzuciła aktorstwo dla pasji. Czym się zajmuje?

Agata Siecińska to polska aktorka filmowa oraz malarka. Rozpoznawalność i sympatię widzów zyskała za sprawą roli rezolutnej nastolatki o imieniu Karioka w serialu "Stawiam na Tolka Banana". Mimo że wróżono jej olbrzymią sławę, zrezygnowała z aktorstwa. Czym się dziś zajmuje?

"Stawiam na Tolka Banana" to siedmioodcinkowy serial z 1973, nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule. Wyreżyserował go Stanisław Jędryka. Opowiada o losach nastolatków, którzy stworzyli swoją "szajkę". Jego pierwszą "szefową" była Karioka, w którą wcieliła się Agata Siecińska.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Od śpiewania na ulicy, do festiwalu w Sopocie. Oskar Cyms zdradza, jak do tego doszło

Przypadek zdecydował, że zagrała w serialu. Zyskała sławę i popularność

Agata Siecińska urodziła się 6 listopada 1960 roku. O jej udziale w serialu zadecydował przypadek. W trakcie wakacji na plaży wypatrzył ją asystent Stanisława Jędryki i zaprosił na zdjęcia próbne, które wygrała. Wkrótce potem wcieliła się w rolę buntowniczej i nieco nieokiełznanej przywódczyni młodocianego gangu z warszawskiej Pragi, Kariokę. Co ciekawe, serialowa postać nie mówi jej głosem. Wszystko dlatego, że chwilę przed nagrywaniem dialogów w studiu, które odbywało się na stojąco, złamała nogę. Zamiast niej w dubbingu wzięła udział żona reżysera.

Osiągnęła sukces, jednak nie pasjonowało jej aktorstwo. "To był epizod"

Postać Karioki szybko zdobyła serca widzów, a wśród zagorzałych fanów nie brakowało zauroczonych nią nastoletnich chłopców. Mimo sukcesu, jakim był serial, oraz sławy, jaką za sobą pociągnął, Agata Siecińska nie wiązała swojej przyszłości z aktorstwem. Później zagrała jeszcze tylko w "Końcu wakacji" i "Doktorze Judymie". - Dla mnie to był epizod. Zawsze wiedziałam, że chcę malować — przyznała cytowana przez Plotka.

Po maturze dostała się na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, których nie ukończyła, gdyż rodzice wysłali ją do Paryża. Tam poznała pierwszego męża, zrobiła dyplom, a wkrótce potem wzięła rozwód i przyjechała na chwilę do Polski. - To był bardzo emocjonujący wyjazd, ale już wtedy wiedziałam, że moje życie jest we Francji.

Agata Siecińska w 2008 roku na wystawie swoich obrazów w ParyżuAgata Siecińska w 2008 roku na wystawie swoich obrazów w Paryżu Fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl

Czym zajmowała się potem? "W Paryżu jestem malarką"

Po powrocie do Paryża poznała swojego drugiego męża, z którym doczekała się dwójki dzieci. Jej obrazy pojawiły się na kilku wystawach, a ona sama wciąż zajmuje się malarstwem, które jest jej głównym źródłem utrzymania. Poza tym zajmuje się rodzinną galerią. - W Paryżu jestem malarką, a w kraju Karioką w serialu dla młodzieży — podsumowała.

Więcej o: