Najczęściej trafiają prosto do śmietnika. Zamiast tego użyj ich do podlania roślin. Nie pożałujesz

Triki na pielęgnację roślin są nie tylko skuteczne, ale i są w stanie zmniejszyć ilość generowanych przez nas odpadków. Niektóre produkty, które zwykle od razu trafiają do kosza na śmieci, sprawdzą się doskonale w ogrodzie. Poznaj sposób na podlewanie upraw, którego efekty na pewno cię zaskoczą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wykorzystać resztki do pielęgnacji roślin? Jest na to sprawdzony sposób. Jeden produkt, który większość z nas od razu wyrzuca, idealnie nada się do podlewania upraw. Dowiedz się, jak go użyć.

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Użyj herbaty do pielęgnacji roślin. Zapewnisz im wiele pożytecznych składników

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że herbata jest źródłem wielu składników, które przydadzą się przy uprawie roślin. W produkcie znajdziemy m.in. fosfor, azot, potas, czy choćby magnez. Oprócz tego wysuszone liście są także bogate w taninę. Składnik wzmocni uprawy, chroniąc je przed szeregiem chorób grzybiczych. Ponadto herbata przyda się także do zakwaszenia gleby. Z tego powodu warto używać jej do roślin, które najlepiej rozwijają się w ziemi o pH od 0 do 7.

Do pielęgnacji upraw możesz użyć zarówno naparu ze starych torebek z herbatą, jak i z samych fusów. Resztki warto wkopać w ziemię, w której zasadzona jest roślina. Po wymieszaniu z glebą zawarte w nich składniki wzmocnią korzenie. Przyczynią się także do powstania próchnicy. Wiele roślin skorzysta na tym zabiegu. Są nimi m.in. paprocie, fikusy, draceny, monstery, czy skrzydłokwiaty.

Jak przygotować napar z herbaty do kwiatów? Przepis jest banalnie prosty

Formuła na domowy nawóz z herbaty zaskakuje swoją prostotą. Wystarczy, że zbierzesz kilka zużytych torebek, a następnie zalejesz je wrzątkiem. W ten sposób uzyskasz mocny napar, który doskonale nada się do podlewania upraw. Poczekaj, aż płyn ostygnie, po czym przelej go do konewki. Tak przygotowanym środkiem nawadniaj kwiaty (zarówno doniczkowe, jak i te w ogrodzie) co najmniej raz w miesiącu. Pamiętaj, aby nie używać preparatu częściej niż co dwa tygodnie. Jeśli przesadzisz z ilością nawozu, możesz zaszkodzić roślinom.

Więcej o: