Wymieszaj i wetrzyj w wycieraczkę. Po chwili zaschnięty brud sam z niej odpadnie

Wycieraczki umieszczane przed drzwiami wyjściowymi są siedliskiem kurzu, brudu i błota, które otrzepujemy z obuwia przed przekroczeniem progu domu lub mieszkania. Warto je regularnie czyścić, lecz co zrobić, by to zadanie było łatwe i szybkie? Wystarczy sięgnąć po mieszankę trzech produktów.

W sklepach możemy spotkać różne rodzaje wycieraczek. Najłatwiej utrzymać w czystości te o niewielkich rozmiarach, które warto regularnie prać w pralce, by szybko pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Jak jednak przywrócić dawny blask wycieraczkom wykonanym z gumy lub juty, które nie zmieszczą się do bębna? Wówczas z pomocą przychodzą trzy popularne składniki, które większość z nas ma już w domu.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić gumową wycieraczkę? Zrób jedną rzecz, a zalśni czystością

Gumowe wycieraczki są niezwykle wygodne. Łatwo pozbyć się z nich kurzu, a także trudniejsze zabrudzenia bez trudu z nich odpadają, kiedy odpowiednio je potraktujemy. Od czasu do czasu warto jednak przeprowadzić gruntowne czyszczenie, by usunąć z wycieraczki wszystkie zabrudzenia i przywrócić jej dawny wygląd. W tym celu warto do dużej miski wlać gorącą wodę z dodatkiem rozpuszczonej kostki do zmywarki. Ten jeden trik sprawi, że cały brud wręcz sam odpadnie z wycieraczki. Trzeba jedynie pozostawić ją w wodzie na 20 minut, a po tym czasie przetrzeć gąbeczką i obficie spłukać wodą. Gdy wycieraczka wyschnie, od razu będzie się doskonale prezentować.

Jak usunąć zabrudzenia z jutowej wycieraczki? Pomoże domowa mieszanka

Czyszczenie wycieraczek wykonanych z juty może przysporzyć więcej problemów. Choć prezentują się pięknie, na ich doczyszczenie trzeba poświęcić trochę czasu. Warto zacząć od dokładnego wytrzepania jej i odkurzenia. Następnie obficie obsyp wycieraczkę sodą oczyszczoną i pozostaw na 30 minut. Produkt wchłonie nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo pomoże usunąć pierwszą warstwę brudu. Po tym czasie ponownie wytrzep i odkurz wycieraczkę. Teraz czas na dogłębne czyszczenie. Połącz w miseczce dwie łyżki sody i dwie łyżki proszku do prania oraz 70 ml octu. Gotową mieszankę wetrzyj w wycieraczkę przy pomocy szczotki. Na koniec wystaw ją na balkon, a gdy wyschnie, odkurz wycieraczkę ostatni raz. Brud sam z niej odpadnie.

Więcej o: