Zmieniasz pościel i piżamę co tydzień? W tych sytuacjach to błąd. Lepiej tak nie rób

W pościeli oraz piżamie spędzamy poro czasu, dlatego powinniśmy zadbać, by były nie tylko komfortowe i przyjemne w dotyku, ale również higienicznie czyste. Tym bardziej że mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Jak często je zmieniać? Okazuje się, że raz w tygodniu nie zawsze wystarcza.

Z pościeli i piżamy korzystamy regularnie, przez co każdego dnia nasza skóra ma z nimi bezpośredni kontakt od kilku do nawet kilkunastu godzin na dobę. Ponieważ w trakcie snu często się pocimy oraz gubimy naskórek, co jest idealną pożywką dla bakterii i grzybów, należy systematycznie je zmieniać. Jak często należy to robić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Jak często należy prać pościel? Raz w tygodniu nie zawsze wystarcza

Przyjmuje się, że pościel oraz piżamę należy zmieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne dla każdego, ponieważ w dużej mierze częstotliwość tej czynności uzależniona jest od wielu innych czynników. Z pewnością nie należy robić tego rzadziej niż co 14 dni, jednak w wielu przypadkach wskazana jest częstsza wymiana zarówno pościeli, jak i piżamy. Jej brak może odbić się na naszym zdrowiu. Na co zwrócić uwagę?

W tych przypadkach dobrze jest prać pościel częściej. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli kąpiesz się przed snem, cotygodniowa wymiana pościeli oraz piżamy powinna wystarczyć. Z kolei w przypadku prysznica branego dopiero po przebudzeniu o poranku wskazane jest, by odzież nocną zmieniać nawet codziennie. Wszystko dlatego, że zakładasz ją na ciało, na którym po całym dniu nie brakuje potu, bakterii i brudu. Podobnie wygląda sytuacja w trakcie upalnego lata oraz choroby i gorączki, kiedy to najlepiej zmieniać zarówno pościel, jak i piżamę każdego dnia. Również opiekunowie czworonogów nie powinni zwlekać z tą czynnością. Pamiętaj, że brudna pościel to także siedlisko roztoczy. Może niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie, ale również stan skóry oraz zaostrzać alergie.

Jak często prać ręczniki? Lepiej nie zwlekać

Nie inaczej jest z ręcznikami, które również mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, a do tego najczęściej wiszą w wilgotnej łazience. Dobrą praktyką jest wyprać je od razu po zakupie, a potem systematycznie czyścić nawet co 3-4 użycia. Szczególną uwagę zwróć na ręcznik, którego używasz do wycierania twarzy, gdyż dobrze wymieniać go nawet codziennie. W ten sposób nie dopuścisz, by w materiale rozwijały się bakterie, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie oraz stan cery.

Więcej o: