To pewne! Z bezpłatnych leków skorzysta więcej seniorów. Prezydent podpisał ważną ustawę

29 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zapewnia dostęp do darmowych leków większej grupie osób. Skorzystają na niej seniorzy, którzy ukończyli 65 lat oraz dzieci do 18. roku. Jakie zmiany jeszcze wprowadza?

Dotychczas z darmowych leków na choroby wieku podeszłego i wymienionych w wykazie mogli korzystać jedynie seniorzy powyżej 75. roku życia. Potrzebowali do tego recepty ze specjalnym oznakowaniem. 29 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków medycznych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Co się zmieniło?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Nowelizacja ustawy zapewnia bezpłatne leki dla większej grupy osób. Kto skorzysta?

Podpisana przez prezydenta nowelizacja sprawia, że z darmowych leków z wykazu Ministra Zdrowia mogą korzystać seniorzy już od 65. roku życia oraz dzieci do osiągnięcia pełnoletności, czyli 18 lat. Wcześniej projekt był kierowany jedynie do osób powyżej 75. roku życia. W uzasadnieniu podano, że u seniorów powyżej 65 lat zapotrzebowanie na leki wynikające z naturalnych procesów starzenia się jest zdecydowanie większe. Co więcej, najczęściej nie są już aktywni zawodowo, przez co wydatki na leczenie znacznie obciążają ich budżet. Podobnie jest również w przypadku osób niepełnoletnich, którzy są na utrzymaniu rodziców bądź opiekunów. "Fakt spoczywania na nich obowiązku ponoszenia kosztów leczenia i siebie, i rodziny potrafi być wyjątkowo dotkliwy finansowo" - czytamy.

Jak zmieni się wykaz bezpłatnych leków? Będzie ich znacznie więcej

Jak zapowiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka, lista obecnie dostępnych leków będzie poszerzona oraz podzielona, osobno dla seniorów i młodzieży. Według jej zapewnień nowy wykaz ma być regularnie aktualizowany, a niebawem znajdzie się w nim 3800 pozycji dla osób powyżej 65. roku życia oraz 2800 dla dzieci. Dla porównania wcześniej było to zaledwie 2052 produkty. Dokładna lista nie jest jeszcze znana, ale zostanie ogłoszona wkrótce poprzez obwieszczenie refundacyjne.

Na czym polega projekt "Leki 75+"? Miesięcznie korzystało z niego 1,2 miliona seniorów

Projekt "Leki 75+" działa od września 2016 roku. Tylko w 2022 roku korzystało z niego średnio ponad 1,2 milionów seniorów w każdym miesiącu. Wedle wyliczeń od początku działania projektu, do końca zeszłego roku udało się im zaoszczędzić ponad 4,3 mld zł. Mogli z niego skorzystać seniorzy, którzy podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu i od lekarza otrzymali receptę ze specjalnym znakowaniem w polu "kodu do uprawnień dodatkowych". Co więcej, przepisany w niej lek musiał znajdować się w wykazie, a sam pacjent powinien mieć wskazanie do skorzystania z refundacji. 

Więcej o: