Jeśli piwonie nie kwitną, mogłaś popełnić ten błąd. Na jego naprawienie masz niewiele czasu

Piwonie to piękne kwiaty, które fantastycznie ozdobią każdy ogród i wiele wnętrz. Warto więc odpowiednio o nie zadbać, żeby zdrowo oraz bujnie rosły. Jaki jednak może być powód tego, że nie rozwijają się tak pięknie, jak powinny? Przyczyn może być wiele, a jedną wiele osób popełnia już podczas sadzenia.

Powodów, przez które piwonie nie kwitną, może być naprawdę wiele. Nie każdy jednak wie, że większości problemów można uniknąć, sadząc roślinę w odpowiedni sposób oraz w sprzyjającym momencie. Jak i kiedy umieszczać cebulki w gruncie, by wiosną bujnie oraz obficie się rozrastały, otulając ogród fantastycznym zapachem? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego piwonie nie kwitną? Oto kilka najpopularniejszych powodów

Jeśli piwonie są posadzone na odpowiednim stanowisku, w większości przypadków będą doskonale się rozrastały i pięknie kwitły. Co jeśli jednak wcale tak się nie dzieje? Jedną z najpopularniejszych przyczyn jest niestosowanie nawozów. Gdy pomijamy ten krok podczas uprawy, piwonie mogą nie mieć w glebie wystarczających składników odżywczych do bujnego rozwoju. Warto wtedy sięgnąć po domowy nawóz. Kolejnym powodem może być atak szarej pleśni. Przez nią również piwonie nie będą się dobrze prezentować.

Najczęściej jednak popełniamy popularne błędy w uprawie już na etapie sadzenia piwonii. Umieszczanie cebulek zbyt głęboko w glebie, stanowisko z niewielkim dostępem do światła lub zbyt późny termin sadzenia to tylko nieliczne wpadki popełniane przez początkujących ogrodników. Jak je wyeliminować? 

Jak uratować piwonie? Zadbaj o odpowiednie warunki, a będą bujnie i zdrowo rosły

Gdy piwonie nie kwitły za bardzo w tym sezonie mimo odpowiedniej uprawy to znak, że mogło nie pasować im miejsce, w którym się znajdują. Masz więc teraz niewiele czasu, by posadzić nowe okazy lub przesadzić te, które masz już w ogrodzie. Wszystko dlatego, że odpowiedni termin na takie czynności kończy się w połowie września. Jeśli zrobisz to później, kwiaty mogą przez wiele lat słabo się rozwijać. Zadbaj przy tym o odpowiednie stanowisko do sadzenia piwonii.

Piwonie powinniśmy sadzić w dobrze nasłonecznionych miejscach, gdzie promienie docierają co najmniej przez 6 godzin w ciągu dnia. Gleba musi mieć odczyn pH 5-6, a umieszczając cebulki w glebie, trzeba zadbać również o drenaż. Wystarczy w wykopanym dole umieścić warstwę kamieni na wysokość 10 cm, by zapewnić odpowiedni przepływ wody. Na takie podłoże aplikujemy ziemię z kompostem i dopiero możemy sadzić cebulki. Dzięki tym zabiegom wyeliminujesz popularne problemy, a w przyszłym sezonie piwonie powinny doskonale się rozwijać i kwitnąć.

Więcej o: