Dlaczego liście laurowiśni żółkną? Powody mogą być trzy. Zwróć uwagę i szybko je wyeliminuj

Laurowiśnia to urokliwy krzew ozdobny, który coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Uwagę zwracają przede wszystkim jej grube, zielone liście. Niestety czasami zdarza się, że tracą swój soczysty kolor i zaczynają żółknąć. Co zrobić w takim przypadku?

Laurowiśnia charakteryzuje się zielonymi, błyszczącymi liśćmi, których nie gubi nawet na zimę. Co więcej, w kwietniu oraz maju zaczyna kwitnąć. Z tego powodu doskonale nadaje się do sadzenia zarówno w formie żywopłotu, jak i jako pojedyncza roślina dekoracyjna. Jej pielęgnacja może wydawać się nieco skomplikowana, jednak przy odrobinie uwagi z pewnością sobie z nią poradzisz. Co zrobić, gdy zaczyna żółknąć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Jak pielęgnować laurowiśnię? Zwróć uwagę na glebę

Laurowiśnia pochodzi ze stosunkowo ciepłego klimatu. Z tego powodu w Polsce nie powinna być uprawiana w miejscach, gdzie zimy są wyjątkowo mroźne. Sadząc ją w ogrodzie, zadbaj o odpowiednią glebę. Roślina potrzebuje ziemi żyznej, przepuszczającej, wilgotnej oraz próchniczej, najlepiej o odczynie obojętnym lub zasadowym, a do tego z dużą zawartością wapnia. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, półcieniste lub w całkowitym cieniu. Bardzo źle znosi brak wody, dlatego w okresie suszy nie zapomnij jej regularnie podlewać. Wraz ze spadkiem temperatur, czyli już jesienią, należy odpowiednio ją zabezpieczyć, np. słomą, by przetrwała zimę. Poza tą słabością jest dość odporną rośliną. Co zrobić, gdy jej liście żółkną?

Dlaczego liście laurowiśni żółkną? Powody mogą być trzy

Jedną z chorób, która może zaatakować laurowiśnię, jest mączniak. O jego obecności może świadczyć jasny nalot na liściach, które następnie żółkną i marnieją. By go zwalczyć szybko i skutecznie warto sięgnąć po domowy wyciąg z czosnku. Jeśli to nie choroba zaatakowała krzew, zwróć uwagę na to, czy nie została przelana.

Choć wyjątkowo źle reaguje na suszę, przesada w drugą stronę również jest niewskazana. Po intensywnych ulewach często można zaobserwować, że jej liście zmieniają kolor, dlatego warto zapewnić jej odpowiedni drenaż oraz usunąć wszystkie uschnięte bądź osłabione części, a szybko odżyje. Liście rośliny mogą także być żółte po zimie, co najczęściej oznacza, że przemarzła. W takim wypadku nie pozostaje ci nic innego, jak uciąć martwe gałęzie tuż przy ziemi, by wkrótce puściła nowe pędy.

Więcej o: