Możliwość pobierania podwójnej emerytury nie przysługuje każdemu. Wypłacana jest tylko w kilku konkretnych przypadkach. Samo uprawnienie do dostawania podwójnego świadczenia jednak nie wystarczy. Należy jeszcze złożyć dwa wnioski w odpowiednich instytucjach, by co miesiąc otrzymywać większą emeryturę.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby, które pracowały za granicą, mogą mieć możliwość pobierania podwójnej emerytury. Jeśli odkładały składki zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, prawdopodobnie będą mogły skorzystać ze świadczenia w obydwu krajach. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek nie tylko do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lecz także do organu emerytalnego w miejscu, w którym pracowali poza granicami Polski. Jeśli dana osoba spełni wymagane warunki takie jak osiągnięcie odpowiedniego wieku oraz stażu pracy, świadczenie będzie wypłacane podwójnie.
Do pobierania podwójnej emerytury uprawnieni są również także niektórzy rolnicy. Jeśli odkładali składki zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), powinni złożyć w tych miejscach odpowiednie wnioski. Mogą to zrobić, gdy spełnią odpowiednie warunki. Należy być osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 roku, a także posiadać dokumenty potwierdzające okresy składkowe w KRUS (20 lat w przypadku kobiet, a 25 w przypadku mężczyzn). Jeśli warunki zostaną spełnione i ZUS oraz KRUS otrzymają odpowiednią dokumentację, wnioski powinny zostać pozytywnie rozpatrzone. A tym samym na konto emeryta trafi podwójne świadczenie.