To najważniejszy zabieg w pielęgnacji lawendy. Wykonaj go już teraz. Wiosną zachwyci bujnymi kwiatami

Lawendę możesz hodować zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie w doniczce. Choć wymaga to odrobiny wysiłku, zdecydowanie warto. By pięknie i obficie kwitła także w kolejnym sezonie konieczne jest odpowiednie cięcie. Kiedy oraz w jaki sposób je przeprowadzić?

Lawenda to przepiękna roślina o wąskich, srebrzystych listkach oraz filetowych, różowych lub białych kwiatach zebranych w kłosy, które kwitną od czerwca do października. Zachwyca nie tylko urodą, ale także obłędnym zapachem. Odpowiednio zadbana dobrze się rozrasta i może stanowić wspaniałą ozdobę ogrodu oraz balkonu, która przyciąga pracowite pszczoły oraz odstrasza komary. Jak o nią dbać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak dbać o lawendę w ogrodzie i na balkonie? Zwróć uwagę na miejsce oraz glebę

Sadzenie lawendy w ogrodzie powinno odbywać się wiosną i jesienią. Drugi termin przypada na wrzesień oraz początek października. Wybierz dla niej miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru, gdzie będzie miała przepuszczalne i lekko wilgotne podłoże bogate w wapń. Wraz z nadejściem jesieni warto zabezpieczyć ją przed zimą, by nie przemarzła. W tym celu okryj ją suchymi liśćmi bądź słomą, a hodowaną w doniczce przenieś do chłodnego pomieszczenia, gdzie mróz nie będzie jej straszny.

Kiedy przycinać lawendę? Lepiej się pospiesz, nie zostało zbyt wiele czasu

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie lawendy jest jej regularne przycinanie, które powinno odbywać się dwa razy do roku, wiosną oraz jesienią. Ten prosty zabieg sprawi, że w kolejnym sezonie zakwitnie ponownie, a przy tym znacznie bardziej intensywnie i obficie. Delikatne przycinanie możesz zacząć już w lipcu i systematycznie usuwać z rośliny przekwitłe kwiatostany czy przesuszone pędy. Ważne jest, aby skończyć najpóźniej we wrześniu, ponieważ późniejsze niskie temperatury mogą poważnie je uszkodzić. Jak wykonać poważniejsze, jesienne cięcie?

Jak przycinać lawendę? Pamiętaj, by nie ruszać zdrewniałych łodyg

Przycinanie lawendy najlepiej przeprowadzić w ciepły, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Cały zabieg polega na skróceniu najmłodszych, tegorocznych pędów do ok. 1/3 wysokości, usunięciu przekwitłych kwiatów oraz nadaniu jej pożądanego, kulistego kształtu. Nie należy ucinać starszych, zdrewniałych łodyg, gdyż mogą później nie wypuścić nowych pędów. Pamiętaj, by w drugiej połowie roku przycinanie przeprowadzić najpóźniej we wrześniu. Dzięki temu lawenda zdąży "przygotować się" na zimę, a wiosną rozkwitnie jak nigdy dotąd.

Więcej o: