Kiedy sadzić cebulę zimową dymkę? Nie przegap tego terminu. Inaczej zapomnij o plonach

Niektóre uprawy warto zasadzić jeszcze przed zimą, by zdążyły się ukorzenić. Dzięki temu wiosną lub latem będą wydawać obfite plony, które zbiera się pełnymi koszami. Tak jest również w przypadku cebuli zimowej dymki. Kiedy najlepiej ją sadzić i jak zadbać o cebulki, by przetrwały mrozy?

Mrozy nie sprzyjają wielu popularnym roślinom i uprawom, dlatego podczas jesiennego sadzenia warto przestrzegać odpowiednich terminów. Kiedy więc najlepiej umieścić w gruncie cebulę zimową dymkę? To odporniejsza wersja klasycznej cebuli, którą sadzi się lada moment. Sprawdź, jak to zrobić oraz na jaki termin przypada najlepsza data.

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić cebulę zimową dymkę? Termin się zbliża

W wielu przypadkach odpowiednia data sadzenia może mieć wpływ na to, jakie plony zbierzemy wiosną lub jak będą w przyszłym sezonie prezentować się kwiaty. Tak jest w przypadku cebuli zimowej dymki. Gdy trafi do gruntu za późno, nie zdąży się przyjąć, a przez to cała nasza praca pójdzie na marne i w sezonie nie zbierzemy obfitych plonów. Kiedy należy ją sadzić? Cebula zimowa dymka powinna znaleźć się w gruncie w drugiej połowie września i najpóźniej do końca października. Warto jednak obserwować warunki oraz prognozę pogody, ponieważ przymrozki znacznie skrócą ten termin. Dobrze jest się pospieszyć, by cebula zimowa dymka została zasadzona wcześniej, co pozwoli jej się ukorzenić przed zimą.

Kiedy zbierać cebulę dymkę? Zrób to, gdy zauważysz jeden objaw

Zaleca się, żeby cebulę zimową dymkę sadzić na głębokość około 3 cm, a grubsze, większe odmiany można umieścić w dołku głębokim nawet do 4 cm. Darujmy sobie jednak nawożenie upraw. Cebulki mają się ukorzenić, lecz nie wzrastać ponad grunt. Inaczej przymrozki zniszczą je i sprawią, że w sezonie nie zbierzemy plonów. Kiedy jednak przyjdzie czas na wykopywanie cebuli zimowej dymki? Powinniśmy zbierać ją, gdy szczypior jest nadal zielony, a 3/4 jego objętości leży na ziemi. 

Więcej o: