Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne 2024? Te osoby mogą liczyć na wyższe wypłaty

Świadczenie pielęgnacyjne 2023 to dodatek, który każdego roku jest waloryzowany w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia. Wszystko wskazuje na to, że już od 2024 roku zostanie znacznie podwyższony. Ile wyniesie i kto je otrzyma?

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a dokładniej jego procentowego wzrostu, który obowiązuje na dzień 1 stycznia. Oznacza to, że kwota świadczenia zmienia się wraz z początkiem roku. Obecnie wynosi ono 2548 zł. Na jaką podwyżkę możemy liczyć w 2024 roku?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne 2024? Kwota ma znacznie wzrosnąć

W 2024 roku czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia - 1 stycznia oraz 1 lipca. Mimo to świadczenie pielęgnacyjne zostanie zwaloryzowane tylko raz. Jak podaje next.gazeta.pl, do 15 września 2023 roku Rada Ministrów ma czas na wydanie rozporządzenia, w którym poda wysokość minimalnej pensji na 2024 rok. Zgodnie z propozycją, która została przedstawiona do tej pory, przewiduje się, że ma ono wynieść 4242 zł. Obecnie jest to 3490 zł, co oznacza, że wskaźnik waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego wyniesie aż 21,54 proc., czyli wzrośnie do 2988 zł miesięcznie. To podwyżka o 530 zł w porównaniu do roku poprzedniego.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Kto może się o nie starać i gdzie złożyć wniosek?

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na rzecz opieki nad członkiem rodziny z niepełnosprawnością w wieku do 18 lat, lub w przypadku kontynuowania nauki, do 25 roku życia. Mogą się o nie starać:

  • matka bądź ojciec,
  • opiekunowie faktyczni dziecka,
  • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną, czyli dziadkom, rodzeństwu,
  • inne osoby, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny. Wyjątek stanowią osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Aktualnie osoby, które pobierają świadczenie, nie mogą podejmować zatrudnienia lub pracy zarobkowej, czy mieć ustalonego prawa do emerytury. Jeśli poza świadczeniem pielęgnacyjnym przysługuje im również świadczenie rodzicielskie, specjalny zasiłek opiekuńczy, dodatek do zasiłku rodzinnego lub zasiłek dla opiekuna, muszą zdecydować się na jedno z nich. Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć online przez Profil Zaufany lub portal Empatia, lub osobiście bądź listownie w odpowiedniej jednostce odpowiedzialnej za jego wypłatę, czyli np. w urzędzie miasta, gminy czy ośrodku pomocy społecznej.

Więcej o: