Ma 88 lat i trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Została najstarszą na świecie wyczynową narciarką

Katsumi Saeki jest świetnym przykładem na to, że wiek to tylko liczba. Mając 88 lat, wystartowała w zawodach biegów narciarskich i wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnessa.

Już w zeszłym roku Katsumi Saeki została okrzyknięta najstarszą na świecie wyczynową narciarką. W tym roku wystartowała w Mistrzostwach Świata Mastersów, czyli zawodach dla seniorów, które odbywały się w Austrii i poprawiła swój wynik na 5 kilometrów. Była szybsza niż jej młodsze koleżanki.

Zobacz wideo Rekord Natalii Kaczmarek! Osiągnęła drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki. "To niesamowite uczucie"

Jako 88-latka trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Pobiegła szybciej niż jej młodsze koleżanki

Narciarstwo biegowe to rodzaj sportu zimowego, w którym zawodnicy używają nart oraz kijów w terenie płaskim lub pagórkowatym. Sport wywodzi się z Norwegii, gdzie poruszanie się na nartach stanowiło zwykły środek przemieszczania się np. podczas polowań lub górskich wypraw. Dziś uchodzi za sport olimpijski, który trenuje coraz więcej osób — między innymi Katsumi Saeki. Japonka urodziła się 3 marca 1935 roku i pokazała, że na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Katsumi planuje kolejne starty. W lutym 2024 roku weźmie udział w zawodach w Finlandii 

Katsumi Saeki jako jedyna kobieta wystartowała w Mistrzostwach Świata Mastersów w kategorii powyżej 85 lat i udało jej się uzyskać lepsze czasy, niż zawodniczki startujące w niższych kategoriach wiekowych. Pięciokilometrowy bieg pokonała w czasie 26 minut i 18 sekund, dzięki czemu ustanowiła nowy rekord i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

 

Forma Katsumi jest świetnym dowodem na to, że wiek nie ma znaczenia. Japonka planuje ponownie wziąć udział w zawodach i pobić własny rekord podczas Mistrzostw Świata Mastersów w Finlandii w lutym 2024 roku. 

Więcej o: