Komu przysługuje 14. emerytura? Dostaną ją nie tylko emeryci! Sprawdź, czy też otrzymasz przelew

Wypłaty 14. emerytury nie może się już doczekać wielu emerytów. Nie każdy jednak wie, że nie tylko tej grupie przysługują dodatkowe pieniądze. Kto jeszcze może spodziewać się "czternastki" i od kiedy 14. emerytura 2023 będzie wypłacana?

Dodatkowa gotówka może znacznie podreperować domowy budżet. Właśnie dlatego wielu emerytów czeka na wypłatę 14. emerytury, która lada moment trafi na ich konta. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko oni mogą spodziewać się świadczenia. Komu jeszcze przysługuje i kiedy zostanie wypłacone? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy 14. emerytura 2023 będzie wypłacana? Gotówka trafi na konta beneficjentów lada moment

Od dawna wiemy już, że 14. emerytura trafi na konta wielu osób w 2023 roku. Do tej pory nie było jednak jasne, kiedy to nastąpi. – Na 1 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest już przygotowany na wypłatę tego świadczenia dla 864 tys. osób na kwotę 2 mld złotych. (...) Jesteśmy też przygotowani na kolejne terminy, 5 i 6 września – przyznała szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska. "Czternastka" będzie wypłacana wraz ze standardową emeryturą, dlatego nie trzeba składać wniosków. Pierwsze wypłaty mają nastąpić 1 września, a ostatnie 25 września.

Komu przysługuje 14. emerytura, a kto nie dostanie 14. emerytury? Lista jest długa

14. emerytura przysługuje osobie pobierającej świadczenie, która zmieści się w progu dochodowym 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę", lecz minimalna wypłata "czternastki" ma wynosić 50 zł. Każdy, kto nie spełni wymogów, nie otrzyma dodatkowego świadczenia. Warunkiem jej przyznania jest także posiadanie emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego, które jest wypłacane przez ZUS na dzień 31 sierpnia 2023. Kto poza emerytami dostanie dodatkową gotówkę? Są to osoby otrzymujące:

  • renty socjalne;
  • zasiłki i świadczenia przedemerytalne;
  • emerytury pomostowe;
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
  • świadczenia rodzicielskie "Mama 4 plus";
  • świadczenia inwalidzkie i kombatanckie.

Ile będzie wynosić 14. emerytura? Wysokość 14. emerytury 2023 netto będzie wyższa

Do niedawna uważano, że 14. emerytura będzie wynosiła tyle, ile przewidziano w ustawie, czyli 1588,44 zł. Rząd zdecydował jednak podnieść tę kwotę i dlatego osoby z emeryturą minimalną otrzymają 2202 zł po odliczeniu podatku i zapłaceniu składki zdrowotnej. Gdy ktoś pobiera świadczenie do 2900 zł brutto, jego dodatek wyniesie 2093 zł netto.

Więcej o: