Wysyp, wyciśnij i przetrzyj. To niezawodny sposób na przypalony piekarnik. Będzie lśnił czystością

Czyszczenie piekarnika z przypaleń i tłuszczu bywa nie lada wyzwaniem. Jak zrobić to szybko, tanio i niemalże przyjemnie? Wbrew pozorom jest to możliwe. Wystarczy, że sięgniesz po produkty z kuchni.

Piekarnik to urządzenie, które znajdziemy niemal w każdej kuchni. Ponieważ korzystamy z niego wiele razy w trakcie tygodnia, szybko obrasta brudem, przypaleniami, resztkami jedzenia i trudnym do usunięcia tłuszczem. Jak skutecznie go wyczyścić bez wydawania przy tym fortuny?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Prosty sposób na czysty piekarnik. Kosztuje grosze, a jest niezawodny

Sprytnym i niedrogim trikiem na wyczyszczenie średnio zabrudzonego piekarnika podzieliła się pewna TikTokerka. Wystarczy, że zaopatrzysz się w paczkę sody oczyszczonej oraz cytrynę. W pierwszej kolejności zajmij się szybą. Obficie posyp ją sodą, a następnie na proszek wyciśnij sok z połowy cytryny, a tym, co z niej zostało, dokładnie wyczyść całą powierzchnię. Resztki zbierz czystą ściereczką lub ręcznikami papierowymi.

By wyczyścić wnętrze urządzenia, włóż do niego naczynie żaroodporne z wodą oraz pozostałą połową cytryny, którą najlepiej jeszcze raz przekroić na pół. Dla jeszcze lepszych efektów możesz dodać pół łyżeczki octu. Ustaw piekarnik na 20 minut i 100 stopni. Unosząca się z naczynia para wodna z dodatkiem cytryny skutecznie zmiękczy przypalenia i pozostałe zabrudzenia, które na koniec wystarczy zebrać ściereczką lub gąbką.

Sprytny trik na wyjątkowo brudny piekarnik. Sięgnij po jeden produkt z kuchni

Na wyjątkowo trudne do usunięcia plamy po tłuszczu czy przypalenia sprawdzi się sam ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:1, powstałą mieszankę przelej do buteleczki z atomizerem i obficie spryskaj wnętrze piekarnika. Poczekaj kilkanaście minut, by zabrudzenia dobrze namokły, a następnie przetrzyj wszystko wilgotną ściereczką. Na koniec wytrzyj do sucha. Piekarnik będzie wyglądał jak nowy.

Więcej o: