Czy wiesz, gdzie wyrzucić butelki po oleju? To wcale nie jest takie oczywiste

Gdzie wyrzucić butelki po oleju? Ich segregacja może stanowić pewien problem. Dowiedz się, do jakich pojemników powinny trafiać opakowania po tego typu produktach, zarówno szklane, jak i plastikowe. Sprawdź też, co należy robić z opakowaniami po oleju silnikowym.

Gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym? Wyrzucamy opakowanie szklane            

Nie wiesz, gdzie wyrzucać butelki po oleju jadalnym? Przestrzeganie obowiązku segregacji odpadów jest niezwykle istotne, gdyż każdego roku, na całym świecie, generowane są ogromne ilości śmieci, a brak recyklingu przyczynia się do zatruwania naszej planety – będącej domem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Zadbaj o środowisko, w którym żyjesz i zrób wszystko, by kolejne pokolenia też mogły cieszyć się pięknem przyrody, mogąc żyć na czystej planecie. Postaraj się zawsze segregować śmieci, pochodzące z Twojego gospodarstwa domowego.

Wśród często spotykanych odpadków po produktach spożywczych, które pojawiają się w każdym domu, mamy do czynienia między innymi z butelkami po oleju jadalnym. Gdzie je wyrzucać? Jeśli są one wykonane ze szkła i całkowicie opróżnione, możesz z powodzeniem umieszczać je w specjalnych kontenerach, przeznaczonych na szkło. Takiej butelki nie musisz wcześniej myć (w czasie odzysku odpadki są oczyszczane w bardzo wysokich temperaturach). 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju? Wyrzucamy opakowanie plastikowe

Nie wiesz, gdzie wyrzucać butelki po oleju, w przypadku, gdy opakowanie zostało wykonane z plastiku? Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób bezpiecznie pozbywać się butelek po oleistych substancjach spożywczych – oliwie z oliwek, oleju rzepakowym czy innym oleju spożywczym, zakupionym w butelce plastikowej, koniecznie sprawdź, co musisz wiedzieć.

Butelki po oleju wykonane z plastiku wyrzucaj zawsze do odpowiedniego pojemnika. W tym przypadku jest to kontener na metale i tworzywa sztuczne. Podobnie jak w przypadku szklanych butelek po oleju spożywczym, butelek z plastiku nie trzeba wcześniej myć, by nie marnować niepotrzebnie wody (odpadki tego typu są i tak przetwarzane w wysokich temperaturach). Nie zapomnij jednak, by zakręcić butelkę przed umieszczeniem jej we właściwym kontenerze na śmieci.

Gdzie powinna trafić butelka po oleju: co z opakowaniem po oleju silnikowym?

Gdzie powinna trafić butelka po oleju silnikowym? Tego typu odpadki okazują się trochę bardziej problematyczne. W przeciwieństwie do oleju jadalnego, olej silnikowy nie zawsze może być wyrzucany do kontenerów na odpadki.

Butelki przeznaczone na olej silnikowy są kłopotliwe, ze względu na znajdujące się w nich resztki surowca, który może być szkodliwy dla środowiska. Większość gmin nakazuje oddawanie butelek po tego typu produktach do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Zobacz też: Gdzie sprzedać używane ubrania? Dzięki temu zyskasz budżet na nowe zakupy i ograniczysz produkcję odpadów!

Więcej o: